فهرست کتاب


پرچم هدایت «سیمای شکوهمند حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف»

محمد رضا اکبری‏

تجلی مهدی علیه السلام در قرآن

قرآن ومهدی علیه السلام کتاب و امام هدایتند و هر دو مردم را به یکدیگر فرا می خوانند. آنها دو پیشوای مردم و قرآن صامت و ناطقند و هرگز از هم جدایی ندارند تا در حوض کوثر بر رسول خدا صلی اللّه علیه و آله وارد شوند، چه این که آن حضرت فرمود:
من دو چیز گران قدر را در میان شما به جا می گذارم: کتاب خدا و اهل بیتم را و اینها هرگز از یکدیگر جدا نمی شوند تا در حوض کوثر بر من وارد شوند.(16)
آیات فراوانی درباره ولی عصر علیه السلام وجود دارد و ما به بخشی از آنها اشاره می کنیم تا حقیقت مهدویّت و سیمای نورانی آن حضرت از نگاه قرآن آشکار گردد. نتیجه این بررسی قرآنی، علاوه بر تحکیم عقیده به آن موعود آسمانی، گستردگی معارف مربوط به او را در میان همه ملل و مذاهب اسلامی به اثبات می رساند.
هو الذی ارسل رسوله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و لو کره المشرکون(17)
او کسی است که رسولش را با هدایت و دین حق فرستاد تا او را بر همه ادیان پیروز گرداند هر چند که مشرکان خشنود نباشند.
ابو بصیر می گوید: از امام صادق علیه السلام سؤال کردم مراد از آیه «هو الذی...» چیست؟ حضرت فرمود: به خدا قسم هنوز تأویل آن محقّق نشده است. عرض کردم: فدایت شوم در چه زمانی محقّق خواهد شد؟ فرمود: هنگامی که قائم قیام کند. وقتی او قیام کند کافر و مشرکی نمی ماند مگر این که از قیام او ناخشنود گردند.(18)
البته این نا خشنودی در ابتدای قیام امام مهدی علیه السلام است و وقتی عدالت او را مشاهده کردند از دوستداران او می شوند و از انقلاب جهانی او راضی می گردند.
و له اسلم من فی السموات و الارض طوعاً و کرهاً(19)
و تمام کسانی که در آسمان ها و زمین هستند از روی اختیار یا اجباردر برابر او تسلیم می شوند.
رفاعة بن موسی می گوید: از امام صادق علیه السلام شنیدم که می فرماید: و له اسلم... وقتی قائم قیام می کند جایی از زمین نمی ماند مگر این که شهادت به لا اله الا اللّه و محمد رسول اللّه در آن داده می شود.(20)
اعلموا ان اللّه یحی الارض بعد موتها قد بینّاه لکم الایات لعلکم تعقلون(21)
بدانید که خداوند زمین را پس از مرگ آن زنده خواهد کرد. ما آیات را برای شما بیان کردیم شاید اندیشه کنید.
امام باقر علیه السلام درباره آیه اعلموا ان اللّه... فرمود: خداوند زمین را پس از مرگ آن به قائم، زنده می کند و مراد از مرگ زمین، کفر اهل زمین است و کافر مرده است.(22)
وعد اللّه الذین امنوا منکم و عملوا الصالحات لیستخلفنّهم فی الارض کما استخلف الذین من قبلهم و لیمکّننّ لهم دینهم الذی ارتضی لهم و لیبدلنّهم من بعد خوفهم امناً یعبدوننی لا یشرکون بی شیئاً(23)
خداوند به کسانی از شما که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده اند وعده داده است که آنان را حتماً حاکم زمین گرداند همان گونه که پیشینیان آنها را حاکم بر زمین گردانید و دینی را که برای آنها پسندیده است برقرار خواهد ساخت و ترسشان را به امنیت مبدّل می سازد، آن چنان که مرا بپرستند و چیزی را شریک من قرار ندهند.
امام صادق علیه السلام درباره کسانی که خداوند در این آیه وعده حاکمیّت آنها را داده است فرمود: آنها قائم و اصحاب او هستند.(24)
فاستبقوا الخیرات اینما تکونوا یات بکم اللّه جمیعاً(25)
بر نیکی ها پیش گیرید، هر جا باشید خداوند شما را حاضر می کند.
امام صادق علیه السلام درباره آیه فاستبقوا اللّه... فرمود: این آیه درباره قائم و اصحاب او نازل گردید. آنها بدون وعده با یکدیگر اجتماع می کنند.(26)
یوم یاتی بعض آیات ربّک لا ینفع نفساً ایمانها لم تکن امنت من قبل(27)
روزی که بعضی از نشانه های پروردگارت محقق گردد، ایمان کسانی که قبلاً ایمان نیاورده اند سودی برای آنان ندارد.
امام صادق علیه السلام درباره آیه یوم یاتی... فرمود: آیات همان ائمه هستند و نشانه مورد انتظار، قائم است که چون ظهور کند، ایمان کسی که قبل از قیام او ایمان نیاورده است سودی ندارد و هر چند به پدران او علیهم السلام ایمان آورده باشد.(28)
مراد از عدم سودمندی ایمان کسانی که قبل از ظهور ایمان نیاورده اند این است که امتیاز شیعیان قبل از ظهور را ندارد و گرنه بنای امام علیه السلام بر ایمان آوردن آنها به اوست.
ذلک الکتاب لا ریب فیه هدی للمتقین الذین یومنون بالغیب(29)
این کتابی است که شک در آن راه ندارد و هدایت کننده پرهیزکاران است که به غیب ایمان می آورند.
امام صادق علیه السلام درباره این سخن خدا ذلک الکتاب... فرمود: متقّین، شیعیان علی علیه السلام هستند و غیب، حجّت غایب است و شاهد این سخن، قول خدای -تعالی- است که می فرماید: یقولون لو لا انزل آیة من ربّه فقل انمّا الغیب للّه فانتظروا انی معکم من المنتظرین(30) می گویند چرا معجزه ای از سوی پروردگارش بر او نازل نمی شود؟ بگو دانستن غیب تنها برای خداست. پس منتظر باشید من هم با شما در انتظار می مانم.(31)
یعرف المجرمون بسیماهم(32)
گنهکاران به چهره هایشان شناخته می شوند.
امام صادق علیه السلام درباره آیه یعرف المجرمون بسیماهم فرمود: خداوند آنها را می شناسد امّا این آیه درباره قائم نازل شد، او آنها را به چهره شان می شناسد و با اصحابش آنها را به ضرب شمشیر می زند.(33)
قال لو ان لی بکم قوة او اوی الی رکن شدید(34)
لوط گفت: ای کاش در برابر شما قدرت یا پشتیبانی محکمی داشتم.
امام صادق علیه السلام درباره آیه قال لو... فرمود: این سخن لوط چیزی جز آرزوی قدرت قائم علیه السلام و ذکر قدرت یاران او نبود. هر مردی از اصحاب او، قدرت چهل مرد را دارد و قلبش از تکه های آهن محکم تر است.(35)
امّن یجیب المضطرّ اذا دعاه و یکشف السّوء و یجعلکم خلفاء الارض(36)
چه کسی است که دعای مضطر را اجابت کند و گرفتاریش را برطرف سازد و شما را حاکمان زمین قرار دهد؟
امام صادق علیه السلام درباره آیه امن یجیب... فرمود: این آیه درباره قائم علیه السلام نازل شد. به خدا قسم مضطر اوست. وقتی که دورکعت نماز در مقام گزارد و خدا را بخواند، او را اجابت کند و بدی را از وی برطرف سازد و او را خلیفه زمین قرار دهد.(37)
و نرید ان نمنّ علی الّذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمّة و نجعلهم الوارثین(38)
ما می خواهیم بر مستضعفین زمین منّت گذاریم و آنان را پیشوایان و وارثان زمین قرار دهیم.
امیر المؤمنین علیه السلام درباره آیه و نرید ان... فرمود: مستضعفین، آل محمد علیهم السلام هستند که خداوند، مهدی آنها را پس از سختی ایشان بر می انگیزد و او، آنها را عزیز می کند و دشمنانشان را ذلیل می کند.(39)
الیوم یاس الّذین کفروا من دینکم فلا تخشوهم و اخشون(40)
امروز کافران از زوال دین شما مأیوس شدند. پس، از آنها نترسید و از مخالفت من بترسید.
امام باقر علیه السلام درباره آیه الیوم یأس... فرمود: منظور از «یوم» روزی است که قائم قیام کند.(41)
بعثنا علیکم عباداً لنا اولی بأس شدید(42)
گروهی از بندگان قوی و جنگجوی خود را علیه شما بر می انگیزم.
حمران گوید: امام باقر علیه السلام همواره این آیه و بعثنا علیکم... را می خواند و می فرمود: قائم و یاران او هستند که جنگجویانی قدرتمندند.(43)
اذن للذین یقاتلون بانهم ظلموا و ان اللّه علی نصرهم لقدیر(44)
به کسانی که جنگ بر آنها تحمیل شده است اجازه جهاد داده شده زیرا مورد ظلم قرار گرفته اند والبته خداوند بر نصرت آنها تواناست.
امام صادق علیه السلام درباره آیه اذن للذین... فرمود: این آیه درباره قائم و یاران او نازل شده است.(45)
و لنذیقنّهم من العذاب الادنی دون العذاب الاکبر(46)
و همانا غیر از عذاب بزرگ تر، از عذاب نزدیک به آنان می چشانیم.
مفضّل گوید: درباره آیه و لنذیقنهم... از امام صادق علیه السلام سؤال کردم و او فرمود: عذاب نزدیک، گرانی قیمت ها و عذاب بزرگ تر شمشیر مهدی است.(47)
الّذین ان مکّنّا هم فی الارض اقاموا الصّلاة و آتوا الزّکوة و امروا بالمعروف و نهوا عن المنکر و للّه عاقبة الامور(48)
کسانی که چون در زمین به آنها قدرت دادیم، نماز را بر پا می دارند و زکات می دهند و امر به معروف و نهی از منکر می کنند. و پایان همه امور از آن خداست.
امام باقر عیله السلام درباره آیه الذین ان مکّنّاهم... فرمود: این آیه برای آل محمد علیهم السلام تا آخرین امام و مهدی و اصحاب اوست. خداوند مشرق تا مغرب زمین را به تسخیر آنها در می آورد و دین را به وسیله او زنده می کند و بدعت ها و باطل را به وجود او و یارانش از میان می برد همان گونه که افراد نادان، حق را از میان برده بودند به صورتی که دیگر ظلمی در جایی دیده نمی شود و امر به معروف و نهی از منکرمی کنند.(49)
قل جاء الحقّ و ذهق الباطل(50)
بگو حق آمد و باطل نابود شد.
امام باقر علیه السلام درباره قل جاء... فرمود: وقتی قائم قیام کند دولت باطل از میان می رود.(51)
آیه هجده سوره سبأ و آیه نود و هفت آل عمران نیز به امام مهدی علیه السلام مربوط می شوند که در بحث امنیّت عصر ظهور به آنها اشاره خواهد شد.

فصل سوم: عصر غیبت

خدای تعالی:
به وسیله قائم، زمین را
از دشمنانم پاک می گردانم.(52)

آغاز عصر غیبت

امام مهدی علیه السلام دارای دو غیبت صغری و کبری است. این غیبت پر رمز و راز که همان پنهان شدن از چشم دیگران بود در دو مرحله انجام گرفت. مرحله اول که از تاریخ تولّد او در سال 255 هجری قمری و یا از تاریخ شهادت پدر بزرگوارش در سال 260 آغاز گردید، غیبت کوتاه نامیده می شود که تا سال 329 به طول انجامید. در این مدت اگر چه مردم او را نمی دیدند امّا ارتباط آنها به طور کامل قطع نبود و نایبان خاصّ آن حضرت به محضر او می رسیدند و نیازهای مردم را به برکت وجود او برطرف می ساختند.
غیبت صغری با زمینه سازی های قبلی به وسیله امام دهم و یازدهم آغاز گردید. آنها ارتباط خود را به تدریج با مردم کاهش دادند و تا حد زیادی روابط مکاتبه ای را جایگزین ارتباط حضوری کردند تا با فرا رسیدن عصر غیبت، مردم حیران نشوند.
امام زمان علیه السلام هم یکباره، غیبت کامل خود را به مرحله اجرا نگذارد، بلکه آن را به صورت تدریجی آغاز کرد. اگر چه در شروع عصر غیبت، مشاهده امام علیه السلام جز برای نوّاب خاص او امکان پذیر نبود، امّا ارتباط غیر مستقیم او با مردم استمرار داشت وآنها می توانستند به واسطه نایبان خاصّ آن حضرت، با او ارتباط داشته باشند.این وضعیت قریب به هفتاد سال ادامه یافت تا غیبت کبری آغاز گردید.
در حقیقت محدودیت ارتباط امام دهم و یازدهم زمینه ساز غیبت صغری و غیبت صغری، زمینه ساز غیبت کبری و غیبت کبری، زمینه ساز ظهور مهدی آل محمّد علیهم السلام می باشد.با فرا رسیدن غیبت کبری، باب مکاتبات و سخنان با واسطه امام زمان علیه السلام بسته شد و دیگر کسی به عنوان نایب خاص او معرّفی نگردید بلکه در یک سخن کلّی که از سوی آن حضرت صادر شد به شیعیان خود فرمودند:
و امّا الحوادث الواقعه فارجعوا فیها الی رواة حدیثنا فانّهم حجّتی علیکم و انا حجّة اللّه علیهم.(53)
در حوادثی که برای شما پیشامد می کند به راویان حدیث ما مراجعه کنید. به راستی که آنها حجّت من بر شما هستند و من حجّت خدا بر آنها می باشم.
در عصر غیبت کبری که شیعیان از امام خود دور شدند و عملاً ارتباط خود را با او از دست دادند سختی هایی پدید آمد و این خود به امتحانی بزرگ تبدیل گردید. امام علیه السلام نیز عزلتی بزرگ را آغاز کرد که این عزلت می توانست سختی هایی را برای او در پی داشته باشد، امّا به لطف پروردگار عالم این سختی ها کاهش یافت.
امام صادق علیه السلام فرمود:
برای صاحب این امر غیبتی است که ناگزیر در آن عزلتی خواهد داشت. بهترین منزل برای او مدینه، در کنار سی تن از یارانش می باشد و با وجود آنان، اضطراب و نگرانی نخواهد داشت.(54)
و امام رضا علیه السلام فرمود:
خضر آب حیات نوشید و همواره زنده خواهد ماند. او نمی میرد تا در صور دمیده شود. خضر نزد ما می آید و بر ما سلام می کند. ما صوت او را می شنویم امّا شخص او را نمی بینیم. هر جا ذکرش به میان آمد حاضر می شود پس هر کس از شما نامش می برد بر او سلام کند. خضر در مراسم حج حاضر می شود و تمام مناسک آن را انجام می دهد. در عرفات وقوف می کند و به دعای مؤمنین آمین می گوید و خداوند وحشت و تنهایی قائم ما را به الفت با او برطرف می سازد.(55)
درباره ازدواج حضرت مهدی علیه السلام در زمان غیبت دو نظر وجود دارد، برخی معتقند به خاطر شرایط خاصی که در این زمان دارد ازدواج نمی کند و عدّه ای با ذکر شواهدی نظر بر تأهل آن حضرت دارند و این موضوع در هاله ای از ابهام باقی خواهد ماند تا عصر ظهور فرا رسد. نکته دیگری که باید در این بحث به آن پرداخته شود این است که غیبت امام مهدی علیه السلام اولین غیبت یک مرد آسمانی نیست بلکه برخی از انبیاء گذشته هم مدتی از چشم مردم غایب می شدند. بنابراین، اصل غیبت برای برخی از پیشوایان امّت های گذشته نیز تحقق یافته است که ما به ذکر یک نمونه آن اکتفا می کنیم.
امام صادق علیه السلام می فرماید:
صالح پیامبر علیه السلام مدتی از قوم خود غایب شد. زمانی که او غیبت کرد مردی کامل بود و دارای شکمی هموار و قیافه ای زیبا، محاسنی انبوه و گونه هایی لاغر و قامتی متوسّط بود، امّا وقتی به قوم خود بازگشت او را نشناختند و مردم در مواجهه با او به سه دسته تقسیم شدند:
گروهی او را انکار کردند و گروهی به شک و تردید افتادند و عدّه ای یقین کردند که او صالح پیامبر علیه السلام است. وقتی با تردید کنندگان روبرو شد به آنها گفت: «من صالح هستم» امّا آنها او را تکذیب کردند و مورد بدگویی و آزار خود قرار دادند و گفتند: «خداوند از تو بیزار است و صالح، چهره ای غیر از چهره تو داشت».
وقتی صالح از آنان گذشت و نزد گروه منکران آمد، آنها نیز سخن او را نپذیرفتند و به شدت اظهار تنفّر کردند تا این که نزد گروه سوم رفت که اهل یقین بودند. به آنها گفت: «من صالح پیامبر هستم». گفتند: خبری به ما ده که در تو شک نکنیم و بپذیریم که تو صالح هستی، زیرا ما تردید نداریم که خداوند قادر است انسان را به هر صورتی که بخواهد تغییر دهد و به ما خبر رسیده که قائم به هنگام آمدن چه نشانه هایی دارد و اگر خبری آسمانی برای ما بیاورد از او می پذیریم. صالح در جواب گفت: «من همان صالح هستم که ناقه را برای شما آوردم» گفتند: درست گفتی و این همان چیزی است که ما به دیگران می آموختیم، علامت آن شتر چیست؟ صالح پاسخ داد: «یک روز او از آب استفاده می کرد و یک روز شما» آنها هم گفتند: «ما به خدا و آنچه تو از سوی او آوردی ایمان داریم.»(56)