فهرست کتاب


پرچم هدایت «سیمای شکوهمند حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف»

محمد رضا اکبری‏

طول عمر

یکی از معارف مربوط به ولی عصر علیه السلام طول عمر آن حضرت است که چگونه ممکن است یک انسان حدود هزار و دویست سال و بلکه بیشتر از آن در دنیا زندگی کند.
اگر چه این سؤال در گذشته با شگفتی مطرح می گردید امّا امروز تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که انسان می تواند عمر خود را بسیار افزایش دهد و حتی اندازه خاصّی هم برای آن ذکر نکرده اند و در برخی مجلّات علمی آمده است انسان می تواند عمر خود را به هزاران سال افزایش دهد. حال وقتی طول عمر امکان وقوع داشته باشد ذکر نمونه های آن استبعادی ندارد.
اساساً بهترین دلیلی که می تواند برای وقوع امری ارائه کرد وجود نمونه های آن است. افرادی که عمر طولانی داشته اند کم نبوده اند، به طوری که برخی دانشمندان کتاب هایی را تحت عنوان «المعّمرون» تألیف کرده اند و نمونه های قابل توجهّی را ارائه نموده اند. قرآن کریم خود به امکان طول عمر و وجود نمونه هایی از افراد که عمر طولانی داشته و دارند اشاره فرموده است. از جمله می فرماید:
و لقد ارسلنا نوحاً الی قومه فلبث فیهم الف سنة الّا خمسین عاماً فاخذهم الطّوفان و هم ظالمون.(10)
ما نوح را به سوی قومش فرستادیم. پس در میان آنها نهصد و پنجاه سال درنگ کرد تا این که طوفان آنها را گرفت، در حالی که ستمکار بودند.
نهصد و پنجاه سال، تنها دورانی را شامل می شود که نوح علیه السلام قبل از طوفان در میان مردم تبلیغ می کرد. قبل از بعثت او و پس از طوفان هم زمان قابل توجهی بوده است که در برخی روایات به آن اشاره شده است. امام صادق علیه السلام در این باره می فرماید:
نوح دو هزار و پانصد سال عمر کرد که هشتصد و پنجاه سال از آن، قبل از بعثت، نهصد و پنجاه سال بعد از بعثت و هفتصد سال پس از طوفان و فروکش آب بود.(11)
امام سجاد علیه السلام فرمود: قائم، سنّتی از نوح دارد و آن طول عمر است.(12)
از جمله کسانی که عمر طولانی دارد و قرآن هم آن را تأیید می کند، حضرت مسیح علیه السلام است. مسیحیان معتقدند مسیح علیه السلام به صلیب کشیده شد، امّا قرآن می فرماید: «او را نکشتند و به صلیب نکشیدند، بلکه امر بر آنها مشتبه شد... یقیناً او را نکشتند بلکه خدا او را به سوی خود بالا برد.»(13)
مسن تر از حضرت مسیح علیه السلام حضرت خضر علیه السلام است که در زمان حضرت موسی علیه السلام زنده بود و گفت وگوی آنها در قرآن بیان شده است. امام صادق علیه السلام می فرماید:
چون خدای تبارک و تعالی اراده کرده بود عمر قائم علیه السلام را در ایّام غیبتش طولانی کند و می دانست بندگانش بر طول عمر او اشکال می گیرند، عمر بنده صالح خود را طولانی کرد تا برای طول عمر قائم به آن استدلال شود و اشکال افراد معاند و بداندیش باطل گردد.(14)
قرآن کریم این حقیقت را مورد تأیید قرار داده است که یک انسان یا موجود زنده دیگر می تواند تا پایان این عالم زندگی کند. وقتی یونس علیه السلام از کشتی به دریا انداخته شد، یک ماهی او را بلعید امّا یونس علیه السلام در شکم ماهی تسبیح خدا می گفت و به خاطر تسبیحی که گفت نجات یافت.
قرآن می فرماید: فالتقمه الحوت و هو ملیم، فلولا انه کان من المسبحین للبث فی بطنه الی یوم یبعثون(15)
ماهی او را بلعید در حالی که یونس نکوهش کننده خویش بود، و اگر از تسبیح کنندگان نبود تا روزی که مردم برانگیخته می شوند در شکم آن ماهی می ماند.
از آیه ای که بیان گردید استفاده می شود که یک انسان یا ماهی می تواند تا پایان عالم زندگی کند، چه این زندگی به صورت عادی بگذرد یا اراده خاصّ الهی بر ادامه آن تعلّق گیرد.

فصل دوم:امام مهدی علیه السلام در آینه وحی

قرآن و مهدی علیه السلام
دو نور هدایتند.

تجلی مهدی علیه السلام در قرآن

قرآن ومهدی علیه السلام کتاب و امام هدایتند و هر دو مردم را به یکدیگر فرا می خوانند. آنها دو پیشوای مردم و قرآن صامت و ناطقند و هرگز از هم جدایی ندارند تا در حوض کوثر بر رسول خدا صلی اللّه علیه و آله وارد شوند، چه این که آن حضرت فرمود:
من دو چیز گران قدر را در میان شما به جا می گذارم: کتاب خدا و اهل بیتم را و اینها هرگز از یکدیگر جدا نمی شوند تا در حوض کوثر بر من وارد شوند.(16)
آیات فراوانی درباره ولی عصر علیه السلام وجود دارد و ما به بخشی از آنها اشاره می کنیم تا حقیقت مهدویّت و سیمای نورانی آن حضرت از نگاه قرآن آشکار گردد. نتیجه این بررسی قرآنی، علاوه بر تحکیم عقیده به آن موعود آسمانی، گستردگی معارف مربوط به او را در میان همه ملل و مذاهب اسلامی به اثبات می رساند.
هو الذی ارسل رسوله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و لو کره المشرکون(17)
او کسی است که رسولش را با هدایت و دین حق فرستاد تا او را بر همه ادیان پیروز گرداند هر چند که مشرکان خشنود نباشند.
ابو بصیر می گوید: از امام صادق علیه السلام سؤال کردم مراد از آیه «هو الذی...» چیست؟ حضرت فرمود: به خدا قسم هنوز تأویل آن محقّق نشده است. عرض کردم: فدایت شوم در چه زمانی محقّق خواهد شد؟ فرمود: هنگامی که قائم قیام کند. وقتی او قیام کند کافر و مشرکی نمی ماند مگر این که از قیام او ناخشنود گردند.(18)
البته این نا خشنودی در ابتدای قیام امام مهدی علیه السلام است و وقتی عدالت او را مشاهده کردند از دوستداران او می شوند و از انقلاب جهانی او راضی می گردند.
و له اسلم من فی السموات و الارض طوعاً و کرهاً(19)
و تمام کسانی که در آسمان ها و زمین هستند از روی اختیار یا اجباردر برابر او تسلیم می شوند.
رفاعة بن موسی می گوید: از امام صادق علیه السلام شنیدم که می فرماید: و له اسلم... وقتی قائم قیام می کند جایی از زمین نمی ماند مگر این که شهادت به لا اله الا اللّه و محمد رسول اللّه در آن داده می شود.(20)
اعلموا ان اللّه یحی الارض بعد موتها قد بینّاه لکم الایات لعلکم تعقلون(21)
بدانید که خداوند زمین را پس از مرگ آن زنده خواهد کرد. ما آیات را برای شما بیان کردیم شاید اندیشه کنید.
امام باقر علیه السلام درباره آیه اعلموا ان اللّه... فرمود: خداوند زمین را پس از مرگ آن به قائم، زنده می کند و مراد از مرگ زمین، کفر اهل زمین است و کافر مرده است.(22)
وعد اللّه الذین امنوا منکم و عملوا الصالحات لیستخلفنّهم فی الارض کما استخلف الذین من قبلهم و لیمکّننّ لهم دینهم الذی ارتضی لهم و لیبدلنّهم من بعد خوفهم امناً یعبدوننی لا یشرکون بی شیئاً(23)
خداوند به کسانی از شما که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده اند وعده داده است که آنان را حتماً حاکم زمین گرداند همان گونه که پیشینیان آنها را حاکم بر زمین گردانید و دینی را که برای آنها پسندیده است برقرار خواهد ساخت و ترسشان را به امنیت مبدّل می سازد، آن چنان که مرا بپرستند و چیزی را شریک من قرار ندهند.
امام صادق علیه السلام درباره کسانی که خداوند در این آیه وعده حاکمیّت آنها را داده است فرمود: آنها قائم و اصحاب او هستند.(24)
فاستبقوا الخیرات اینما تکونوا یات بکم اللّه جمیعاً(25)
بر نیکی ها پیش گیرید، هر جا باشید خداوند شما را حاضر می کند.
امام صادق علیه السلام درباره آیه فاستبقوا اللّه... فرمود: این آیه درباره قائم و اصحاب او نازل گردید. آنها بدون وعده با یکدیگر اجتماع می کنند.(26)
یوم یاتی بعض آیات ربّک لا ینفع نفساً ایمانها لم تکن امنت من قبل(27)
روزی که بعضی از نشانه های پروردگارت محقق گردد، ایمان کسانی که قبلاً ایمان نیاورده اند سودی برای آنان ندارد.
امام صادق علیه السلام درباره آیه یوم یاتی... فرمود: آیات همان ائمه هستند و نشانه مورد انتظار، قائم است که چون ظهور کند، ایمان کسی که قبل از قیام او ایمان نیاورده است سودی ندارد و هر چند به پدران او علیهم السلام ایمان آورده باشد.(28)
مراد از عدم سودمندی ایمان کسانی که قبل از ظهور ایمان نیاورده اند این است که امتیاز شیعیان قبل از ظهور را ندارد و گرنه بنای امام علیه السلام بر ایمان آوردن آنها به اوست.
ذلک الکتاب لا ریب فیه هدی للمتقین الذین یومنون بالغیب(29)
این کتابی است که شک در آن راه ندارد و هدایت کننده پرهیزکاران است که به غیب ایمان می آورند.
امام صادق علیه السلام درباره این سخن خدا ذلک الکتاب... فرمود: متقّین، شیعیان علی علیه السلام هستند و غیب، حجّت غایب است و شاهد این سخن، قول خدای -تعالی- است که می فرماید: یقولون لو لا انزل آیة من ربّه فقل انمّا الغیب للّه فانتظروا انی معکم من المنتظرین(30) می گویند چرا معجزه ای از سوی پروردگارش بر او نازل نمی شود؟ بگو دانستن غیب تنها برای خداست. پس منتظر باشید من هم با شما در انتظار می مانم.(31)
یعرف المجرمون بسیماهم(32)
گنهکاران به چهره هایشان شناخته می شوند.
امام صادق علیه السلام درباره آیه یعرف المجرمون بسیماهم فرمود: خداوند آنها را می شناسد امّا این آیه درباره قائم نازل شد، او آنها را به چهره شان می شناسد و با اصحابش آنها را به ضرب شمشیر می زند.(33)
قال لو ان لی بکم قوة او اوی الی رکن شدید(34)
لوط گفت: ای کاش در برابر شما قدرت یا پشتیبانی محکمی داشتم.
امام صادق علیه السلام درباره آیه قال لو... فرمود: این سخن لوط چیزی جز آرزوی قدرت قائم علیه السلام و ذکر قدرت یاران او نبود. هر مردی از اصحاب او، قدرت چهل مرد را دارد و قلبش از تکه های آهن محکم تر است.(35)
امّن یجیب المضطرّ اذا دعاه و یکشف السّوء و یجعلکم خلفاء الارض(36)
چه کسی است که دعای مضطر را اجابت کند و گرفتاریش را برطرف سازد و شما را حاکمان زمین قرار دهد؟
امام صادق علیه السلام درباره آیه امن یجیب... فرمود: این آیه درباره قائم علیه السلام نازل شد. به خدا قسم مضطر اوست. وقتی که دورکعت نماز در مقام گزارد و خدا را بخواند، او را اجابت کند و بدی را از وی برطرف سازد و او را خلیفه زمین قرار دهد.(37)
و نرید ان نمنّ علی الّذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمّة و نجعلهم الوارثین(38)
ما می خواهیم بر مستضعفین زمین منّت گذاریم و آنان را پیشوایان و وارثان زمین قرار دهیم.
امیر المؤمنین علیه السلام درباره آیه و نرید ان... فرمود: مستضعفین، آل محمد علیهم السلام هستند که خداوند، مهدی آنها را پس از سختی ایشان بر می انگیزد و او، آنها را عزیز می کند و دشمنانشان را ذلیل می کند.(39)
الیوم یاس الّذین کفروا من دینکم فلا تخشوهم و اخشون(40)
امروز کافران از زوال دین شما مأیوس شدند. پس، از آنها نترسید و از مخالفت من بترسید.
امام باقر علیه السلام درباره آیه الیوم یأس... فرمود: منظور از «یوم» روزی است که قائم قیام کند.(41)
بعثنا علیکم عباداً لنا اولی بأس شدید(42)
گروهی از بندگان قوی و جنگجوی خود را علیه شما بر می انگیزم.
حمران گوید: امام باقر علیه السلام همواره این آیه و بعثنا علیکم... را می خواند و می فرمود: قائم و یاران او هستند که جنگجویانی قدرتمندند.(43)
اذن للذین یقاتلون بانهم ظلموا و ان اللّه علی نصرهم لقدیر(44)
به کسانی که جنگ بر آنها تحمیل شده است اجازه جهاد داده شده زیرا مورد ظلم قرار گرفته اند والبته خداوند بر نصرت آنها تواناست.
امام صادق علیه السلام درباره آیه اذن للذین... فرمود: این آیه درباره قائم و یاران او نازل شده است.(45)
و لنذیقنّهم من العذاب الادنی دون العذاب الاکبر(46)
و همانا غیر از عذاب بزرگ تر، از عذاب نزدیک به آنان می چشانیم.
مفضّل گوید: درباره آیه و لنذیقنهم... از امام صادق علیه السلام سؤال کردم و او فرمود: عذاب نزدیک، گرانی قیمت ها و عذاب بزرگ تر شمشیر مهدی است.(47)
الّذین ان مکّنّا هم فی الارض اقاموا الصّلاة و آتوا الزّکوة و امروا بالمعروف و نهوا عن المنکر و للّه عاقبة الامور(48)
کسانی که چون در زمین به آنها قدرت دادیم، نماز را بر پا می دارند و زکات می دهند و امر به معروف و نهی از منکر می کنند. و پایان همه امور از آن خداست.
امام باقر عیله السلام درباره آیه الذین ان مکّنّاهم... فرمود: این آیه برای آل محمد علیهم السلام تا آخرین امام و مهدی و اصحاب اوست. خداوند مشرق تا مغرب زمین را به تسخیر آنها در می آورد و دین را به وسیله او زنده می کند و بدعت ها و باطل را به وجود او و یارانش از میان می برد همان گونه که افراد نادان، حق را از میان برده بودند به صورتی که دیگر ظلمی در جایی دیده نمی شود و امر به معروف و نهی از منکرمی کنند.(49)
قل جاء الحقّ و ذهق الباطل(50)
بگو حق آمد و باطل نابود شد.
امام باقر علیه السلام درباره قل جاء... فرمود: وقتی قائم قیام کند دولت باطل از میان می رود.(51)
آیه هجده سوره سبأ و آیه نود و هفت آل عمران نیز به امام مهدی علیه السلام مربوط می شوند که در بحث امنیّت عصر ظهور به آنها اشاره خواهد شد.