فهرست کتاب


مکیال المکارم (در فوائد دعا برای حضرت قائم (علیه السلام) / جلد دوم

سید محمد تقی موسوی اصفهانی سید مهدی حائری قزوینی‏

5- حرم حضرت سید الشهداء (علیه السلام)

و از جمله جاهای که دعا برای تعجیل فرج در آنها مؤکد است، حرم مطهر مولای شهید مظلوممان حضرت ابی عبدالله الحسین (علیه السلام) است، چون هرگاه مؤمن در حرم شریف آن حضرت، انواع ظلم و مصیبتی که بر او و خاندان گرامی اش وارد آمده، در ذهن مجسم کند و بداند که خونخواه آن جناب و انتقام گیرنده از دشمنان و ستم کنندگان به او، مولایمان صاحب الزمان (علیه السلام) است، عقل و مودتش او را خواهند برانگیخت که برای تعجیل فرج و ظهور آن حضرت دعا نماید و با تضرع و زاری، این امر را از درگاه الهی بخواهد.
و شاهد بر این است، آنچه در روایت ابو حمزه ثمالی در باب هفتاد و نهم کامل الزیارات، از امام صادق (علیه السلام) آمده که در جایی از آن زیارت فرموده: پس از درود فرستادن بر حسین (علیه السلام)، بر همه امامان (علیهم السلام) درود می فرستی، همچنان که بر حسن و حسین (علیه السلام) درود فرستای، و می گویی: خداوندا! به آنها کلمات خویش را تمام گردان و وعده ات را به ایشان تحقق بخش...(70)
و در جای دیگر، از همان زیارت فرموده:...سپس گونه ات را بر آن بگذار و بگو:اللهم رب الحسین اشف صدر الحسین. اللهم رب الحسین اطلب بدم الحسین...؛(71)
خداوندا! ای پروردگار حسین! سینه حسین را شفا بده. خداوندا! ای پروردگار حسین! برای حسین خونخواهی کن. جهت دلالت این عبارت روشن است، چون مولایمان حضرت حجت (علیه السلام) است که برای حسین (علیه السلام) خونخواهی می کند و با انتقام گرفتن از دشمنانش، سینه اش را شفا می دهد.

6- حرم مولایمان حضرت رضا (علیه السلام)

به جهت وارد بودن آن، در زیارتی که در کامل الزیارات(72) روایت گردیده که در آن زیارت پس از درود فرستادن بر یکایک امامان (علیهم السلام) آمده: اللهم صل علی حجتک و ولیک و القائم فی خلقک صلاة نامیة باقیة تعجل بها فرجه و تنصره بها...
خداوندا! بر حجت و ولی ات و قائم در خلقت درود بفرست، درودی روزافزون و پایدار که به آن فرجش را زودتر کنی و به آن پیروزش گردانی.

7- حرم عسکریین (علیهما السلام)

در شهر سر من رأی (سامرا)؛ و شاهد بر آن است، آنچه در زیارتی که در همان کتاب(73) برای ایشان روایت آمده که: اللهم عجل فرج ولیک و ابن ولیک، واجعل فرجنا مع فرجهم یا ارحم الراحمین
پروردگارا! فرج و گشایش (امر حکومت) ولی ات را زودتر برسان و گشایش وضع ما را با فرج ایشان قرار ده، ای مهربانترین مهربانان.