فهرست کتاب


مکیال المکارم (در فوائد دعا برای حضرت قائم (علیه السلام) / جلد دوم

سید محمد تقی موسوی اصفهانی سید مهدی حائری قزوینی‏

17- روز اضحی (قربان)

تمام آنچه در مورد روز عید فطر گفتیم، بر این مطلب هم دلالت دارد. و اما دعایی که هنگام بیرون رفتن به سوی نماز عید وارد شده، آن است که در کتاب اقبال به سند خود از ابو حمزه ثمالی از حضرت ابو جعفر باقر (علیه السلام) آورده که فرمود: در جمعه و دو عید، هرگاه آماده بیرون رفتن برای نماز شوی دعا کن پس بگو: اللهم من تهیأ فی هذا الیوم او تعبأ او اعد واستعد لوفادة الی مخلوق رجاء رفده و جائزته و نوافله یا سیدی کانت وفادتی و تهیئتی و اعدادی واستعدادی رجاء رفدک و جوائزک و نوافلک. اللهم صل علی محمد عبدک و رسولک و خیرتک من خلقک و علی امیرالمؤمنین و وصی رسولک و صل یا رت علی ائمة المؤمنین الحسن و الحسین و علی و محمد و جعفر و موسی و علی و محمد و علی و الحسن و صاحب الزمان. اللهم افتح له فتحا" یسیرا" وانصره نصرا" عزیزا". اللهم اظهر به دینک و سنة رسولک حتی لا یستخفی بشی ء من الحق مخافة احد من الخلق. اللهم انا نرغب الیک فی دولة کریمة تعز بها الاسلام و اهله و تذل بها النفاق و اهله، و تجعلنا فیها من الدعاة الی طاعتک و القادة الی سبیلک و ترزقنا بها کرامة الدنیا و الاخرة. اللهم ما انکرنا من حق فعرفناه و ما قصرنا عنه فبلغناه. و تدعو الله تعالی له و علی عدوه و تسأل حاجتک و یکون آخر کلامک: اللهم استجب لنا، اللهم اجعلنا ممن تذکر فیه فیذکر
بار خدایا! هر کس در چنین روزی مهیا و یا آماده شده یا خود را مستعد کرد برای ورود بر مخلوقی به امید بخشش و جایزه و عطاهای او پس ای آقای من توجه و ورود و آمادگی و انتظارم به امید بخشش ها و جایزه ها و عنایت های تو است. خداوندا! بر محمد بنده و فرستاده و برگزیده از خلقت درود بفرست و نیز بر امیر مؤمنان و جانشین فرستاده ات (درود فرست) و ای پروردگار بر امامان مؤمنین حسن و حسین و علی و محمد و جعفر و موسی و علی و محمد و علی و حسن و صاحب الزمان (علیهم السلام) درود فرست خدایا! فتحی به آسانی برایش قرار ده و او را با عزت پیروز گردان. بار خدایا! به او دین و سنت رسولت را آشکار ساز تا دیگر چیزی از حق را از بیم احدی از خلق پنهان ننماید. خداوندا! ما به سویت زاری می کنیم در جهت خواهش دولت گرامی که در آن اسلام و اهل آن را عزیز گردانی و به آن نفاق و اهل آن را خوار سازی و ما را در آن دولت از دعوت کنندگان به سوی طاعتت و راهبران به سمت راهت قرار دهی وبه آن گرامی داشت دنیا و آخرت را به روزی فرمایی. خداوندا! آنچه از حق ندانسته ایم به ما بشناسان و به آنچه از آن قصور داشته ایم برسان.
و برای آن حضرت دعا و بر دشمنانش نفرین کن و حاجتت را بخواه و آخرین سخنت این باشد که خدایا! دعای ما را به اجابت برسان. خدایا! ما را از کسانی قرار ده که در این روز مورد یادآوری قرار گرفتند و به یادشان آمد.

18- روز دحو الارض (گسترده شدن زمین)

و آن روز بیست و پنجم ماه ذی قعده است و دلیل بر اهتمام به دعا برای مولایمان صاحب الزمان (علیه السلام) در این روز و درخواست زودتر رسیدن فرج آن حضرت از درگاه خداوند خالق منان دعایی است که در کتابهای اقبال و زاد المعاد نقل شده است و برای این درخواست در این روز نکات ارزنده ای به خاطر رسیده که برای تشویق بندگان خدا یاد می کنیم:
1- روزی است که خداوند در مانند آن وعده فرموده که آن جناب (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را ظاهر گرداند و هنگامی که مؤمن می بیند چنین روزی در این سال فرارسید و امامش ظهور ننمود اندوهش تجدید و غصه اش شدید می گردد و عقل و ایمانش او را برای دعا کردن برای آن حضرت و درخواست تعجیل امر فرجش وامی دارند.
2- اینکه در چنین روزی رحمت گسترش می یابد و دعا مستجاب می شود چنان که در روایت آمده پس مؤمن که امامش را از جانش عزیزتر می داند و او را از اولاد و خاندان و عشیره خویش بیشتر دوست می دارد، دعای خالصانه خود را به برطرف شدن غم و اندوه مولایش اختصاص می دهد.
3- این روزی است که خدای تعالی بر او نعمت داده اینکه زمین را گسترانیده تا زندگی کند و سکونت نماید و لذت برد و از آنچه در زمین است و از آن بر می آید و بر آن فرو می ریزد بهره گیرد و به آنها زیست کند و چون بداند که تمام اینها به برکت مولایش انجام می شود چنانکه در بخش سوم کتاب توجه داده ایم بر خود حتم و لازم می شمارد که از آن حضرت بوسیله دعا مراتب سپاس گذاری را انجام دهد چونکه او است واسطه تمام این نعمتها و هرگاه این را توجه داشت در دعا مسامحه و سهل انگاری نخواهد کرد.(56)
4- در این روز به یاد خدا بودن و ذکر او (عز و جل) را بر زبان داشتن تأکید و ترغیب شده است و بی تردید دعا کردن درباره مولایمان صاحب الزمان (علیه السلام) از بهترین مصادیق این عنوان می باشد.

19- روز عاشورا

دلیل بر این دعایی است که در اقبال و مزار بحار و زاد المعاد به روایت عبدالله بن سنان از امام صادق (علیه السلام) رسیده و در اول آن دعا آمده است: اللهم عذب الفجرة الذین شاقوا رسولک... پروردگارا! فاجرانی که با فرستاده تو به مخالفت برخواستند عذاب کن... و سرش این است که در چنین روزی آن همه مصیبت و محنت بر مولایمان سالار شهیدان (علیه السلام) وارد آمده و خدای (عز و جل) وعده فرموده که از ظلم کنندگان بر آن حضرت بوسیله مولای قائم ما (عجل الله تعالی فرجه الشریف) انتقام گیرد چنان که در روایت به این مطلب تصریح شده است، بنابراین هرگاه مؤمن در روز عاشورا مصیبتهای امام مظلوم را به یاد آورد و دانست که خدای تعالی برای او انتقام گیرنده ای را تعیین فرموده ایمان و علاقه اش به آن حضرت او را به دعا کردن و ظهور آن منتقم را خواستن بر می انگیزاند که صمیمانه قیام امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را از خدای قادر بخواهد، لذا این درخواست در دعای مشارالیه آمده است و نیز به همین جهت است که در بخش گذشته گفتیم هر کس برای این امر بزرگ دعا کند به پاداشی نایل می شود که جز خدای تعالی کسی آن را نمی داند و آن خونخواهی برای امام مظلوم شهید (صلوات الله و سلامه علیه) است.