فهرست کتاب


مکیال المکارم (در فوائد دعا برای حضرت قائم (علیه السلام) / جلد دوم

سید محمد تقی موسوی اصفهانی سید مهدی حائری قزوینی‏

ه) در قنوت ظهر و نماز جمعه:

در بحث تأکید دعا برای آن حضرت در قنوت، آنچه بر این مطلب دلالت دارد گذشت.

و) در خطبه نماز جمعه:

گواه بر تأکید آن، روایت محمد بن مسلم از امام ابو جعفر باقر (علیه السلام) می باشد. به کتابهای کافی و وافی(49) در این باره مراجعه و دقت شود.

ز) آخرین ساعت روز جمعه:

بر این معنی دلالت دارد این که در بعضی از دعاها که خواندنشان پس از دعای سمات وارد شده خصوص این دعا آمده است، چنانکه در کتاب جمال الصالحین این دعا ذکر شده اللهم انی اسألک بحرمة هذا الدعاء و بما فات منه من الاسماء و بما یشتمل علیه من التفسیر و التدبیر الذی لا یحیط به الا انت ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تعجل فرجهم فی عافیة و تهلک اعدائهم فی الدنیا و الاخرة، و ان ترزقنا بهم خیر ما نرجوا و خیر ما لا نرجوا و تصرف بهم عنّا اعدائهم فی الدنیا و الاخرة، و ان ترزقنا بهم خیر ما نرجوا و خیر ما لا نرجوا و تصرف بهم عنا شر ما نحذر و شر ما لا نحذر، انک علی کلی شی ء قدیر و انت اکرم الاکرمین
خدایا! تو را به حرمت این دعا و به آنچه از نامها در آن گذشت و به آنچه از تفسیر و تدبیر در برگرفته که جز تو کسی بر آنها احاطه ندارد، سوگند! از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد علیهم السلام درود فرستی و فرج آنها را با عافیت زودتر برسانی و دشمنانشان را در دنیا و آخرت هلاک (و عذاب) نمایی و به (برکت) آنها بهترین چیزهایی که امید داریم و بهترین چیزهایی که امید نداریم بما روزی فرمایی و به خاطر آنها بدیهایی که از آنها بیم داریم و آنچه بیم نداریم از ما دور سازیم، بدرستی تو بر هر چیزی توانایی و تو گرامی ترین کریمانی.
و در بعضی از کتابهای معتبر دعای دیگری یاد شده که پس از دعای سمات خوانده شود، و در آن بر مطلب مورد بحث دلالت هست، آن دعا چنین است: اللهم بحق هذا الدعاء و بحق هذه الاسماء التی لا یعلم تفسیرها و لا یعلم باطنها غیرک افعل بی ما انت اهله و لا تفعل بی ما أنا اهله وانتقم لی من ظالمی و عجل فرج آل محمد و هلاک اعدائهم من الجن و الانس، واغفر لی ما تقدم من ذنبی و ما تأخر و وسع علی من حلال رزقک واکفنی مؤنة انسان سوء و شیطان سوء انک علی کلی شی ء قدیر، والحمد لله رب العالمین
خدایا! تو را سوگند می دهم به حق این دعا و بحق این نامها که تفسیر آنها و باطن آنها را جز تو کسی نمی داند، آن چه تو شایسته آنی با من کن و به آن چه سزای من است با من رفتار منمای و برای من از ستم کننده به من انتقام بگیر و گشایش امر (حکومت) آل محمد (علیهم السلام) را زودتر برسان و دشمنانشان را از جن و انس هر چه زودتر هلاک گردان و گناه دور و نزدیک مرا بر من ببخش و روزی حلالت را بر من توسعه ده و رنج آدم بد و شیطان پلید را از من دور گردان که به راستی تو بر هر چیز توانای و حمد خدای را که پروردگار عالمیان است.
و بر تأکید دعا برای آن حضرت (علیه السلام) در روز جمعه دلالت می کند، ورود خواندن دعای ندبه در این روز و دو عید (فطر و قربان) که ان شاء الله تعالی در باب آتی، آن را خواهیم آورد و بسا کسی که در کتابهای اخباری که از امامان معصوم (علیهم السلام) آمده کاوش کند، شواهد دیگری برای این مطلب بدست آرد، و خداوند به شیوه راست هدایت می کند.