فهرست کتاب


عصر ظهور

علی کورانی عباس جلالی‏

فرود آمدن مسیح(ع) از آسمان

مسلمانان در فرود آمدن حضرت مسیح روح الله(ع) از آسمان به زمین، در آخرالزمان اتفاق نظر دارند. و بیشتر مفسران این آیه را که:
هیچ کس از اهل کتاب نیست مگر آنکه پیش از مرگ، به وی (عیسی) ایمان خواهد آورد و روز قیامت او بر نیک و بد آنان گواه خواهد بود.(388)
به همین معنا تفسیر کرده اند و صاحب مجمع البیان این تفسیر را از ابن عباس و ابومالک و قتاده و ابن زیاد و بلخی نقل نموده است و می گوید طبری نیز این گفته را برگزیده است و مجلسی این تفسیر را/3 در بحار از امام باقر(ع) به همین معنا روایت کرده است که فرمود:
پیش از قیامت (عیسی) به دنیا فرود می آید و هیچ کس از ملت یهود و مسیحی نمی ماند مگر آنکه قبل از مرگ به او ایمان می آورد و آنحضرت پشت سر مهدی نماز می گزارد.
روایات راجع به فرود آمدن مسیح در منابع شیعه و سنی فراوان است، از جمله این روایت مشهور از پیامبر(ص) که فرمود:
چگونه خواهید بود آنگاه که عیسی بن مریم در میان شما فرود آید و پیشوای شما از خود شما باشد.(389)
این روایت را بخاری و دیگران در باب فرود آمدن عیسی آورده اند.(390)
و ابن حماد در نسخه خطی کتاب خود از ص 159 تا 162 حدود سی روایت را تحت عنوان فرود عیسی بن مریم سلام الله علیه و روش او و عنوان مدت زندگانی آن حضرت بعد از فرود آمدن وی آورده است، از آن جمله روایتی که در صحاح و بحار از پیامبر(ص) نقل شده است که فرمود:
سوگند به آنکه جانم بدست اوست بطور یقین عیسی بن مریم به عنوان داوری عادل و پیشوایی دادگر در میان شما فرود خواهد آمد و صلیب را شکسته و خوک را می کشد و مالیات (جزیه) وضع می کند و آن قدر مال می بخشد که دیگر کسی نمی پذیرد.(391)
و در همین مأخذ آمده است:
پیامبران با یکدیگر برادرند به سبب هایی، آئین شان یکی و مادرانشان مختلف است، سزاوارترین ایشان نسبت به من عیسی بن مریم است، چرا که بین من و او پیامبری نیست، او در میان شما فرود خواهد آمد پس او را بشناسید، مردی چهارشانه و درشت اندام و سرخ و سفید گونه است، خوک را می کشد و صلیب را می شکند و مالیات وضع می کند و بجز اسلام آئینی را نمی پذیرد و دعوت او یک جهت داشته که منحصر به پروردگار جهانیان است.
در شماری از روایت های ابن حماد آمده است که محل فرود آمدن عیسی(ع) در قدس خواهد بود و در برخی دیگر آمده که در محل پل سفید بر دروازه دمشق و در بعضی دیگر، در کنار مناره ای در محل دروازه شرقی دمشق بر طبق پاره ای از روایات در دروازه لد در فلسطین می باشد. البته ممکن است همانگونه که مشهور است، نخست در قدس فرود آید و سپس رهسپار شام و دیگر نقاط شود.
در بعضی از روایات آمده است که او پشت سر امام مهدی(ع) نماز می گزارد و هر سال به حج خانه خدا مشرف می شود و مسلمانان به همراهی وی به نبرد یهود، روم و دجال می پردازند. آن بزرگوار مدت چهل سال زندگی می کند و آنگاه خداوند جان او را می گیرد و مسلمانان وجود مقدس او را بخاک می سپارد.
در روایتی از اهل بیت(ع) آمده است که حضرت مهدی(ع) مراسم دفن او را بطور آشکار و در برابر دیدگان مردم برگزار می کند که دیگر مسیحیان حرفهای گذشته را بر زبان نیاورند و پیکر او را با پارچه ای که دستباف مادرش حضرت مریم علیهاالسلام است کفن نموده و در کنار قبر مادر در قدس به خاک می سپارد.
در زمینه فرود آمدن حضرت عیسی(ع) احتمال قوی بنظر من این است که با توجه به گفتار خداوند متعال در قرآن کریم:
هیچ کس از اهل کتاب نیست مگر اینکه به او ایمان می آورد.
می توان گفت همه ملل مسیحی و یهودی به او ایمان می آورند. و فلسفه عروج او به آسمان و طولانی شدن عمر آن حضرت این است که خداوند او را برای ایفای نقش بزرگ وی در مرحله حساس تاریخی که امام مهدی(ع) ظهور می کند و مسیحیان بزرگترین قدرت جهانی را تشکیل می دهند. و این خود بزرگترین مانع رسیدن پرتو اسلام به ملت های جهانی و برپایی حکومت و تمدن الهی وی می باشد ذخیره نموده است.
از این رو جا دارد که تظاهرات مردمی و یک نوع خوشحالی عمومی جان مسیحیت را فراگیرد زیرا آنها فرود آمدن عیسی(ع) را برای خود و در برابر ظهور مهدی(ع) برای مسلمانان، موهبتی می پندارند و طبیعی است که حضرت مسیح(ع) از کشورهای مختلف آن دیدن می کند و خداوند نشانه و معجزه هایی را بدست او آشکار می سازد و جهت هدایت تدریجی مسیحیان به اسلام در درازمدت اقدام می نماید. نخستین ثمره های و نتایج سیاسی فرود آمدن آنحضرت کاهش دشمنی حکومت های غربی نسبت به اسلام و مسلمانان و به گفته روایات، قرارداد صلح و آتش بس بین آنها و حضرت مهدی(ع) خواهد بود.
و چنانکه روایات می گوید ممکن است نمازگزاردن پشت سر حضرت مهدی(ع) در پی نقض قرارداد صلح و آتش بس توسط غربی ها و اقدام به جنگ نمودن آنان با لشکری انبوه در منطقه باشد که حضرت مسیح موضع صریح خود را در طرفداری از مسلمانان اعلان نموده و پشت سر حضرت مهدی(ع) نماز می گزارد.
اما شکستن صلیب و کشتن خوک، بعید نیست که بعد از جنگ غربی ها در منطقه و شکست آنها در این نبرد بزرگ بدست مهدی(ع) باشد... چنانکه سزاوار است حرکت موج مردمی غرب طرفدار حضرت مسیح را بحساب آورد که بر حکومت های غرب قبل از نبرد بزرگ آنها با حضرت مهدی(ع) و پس از آن تأثیر شگرفی خواهد داشت.
اما ظاهر شدن دجال، با توجه به روایات مربوط به آن، احتمال قوی نزد من این است که آن جنبش بعد از مدتی نه چندان کوتاه، پس از برپائی حکومت جهانی حضرت مهدی(ع) و رفاه عمومی ملت های جهان و پیشرفت حیرت انگیز علوم خواهد بود.
و خروج دجال جنبشی نشأت گرفته از یهود و همانند جریان (هیپی گری) غریب است که ناشی از عیش و نوش و خوشگذرانی می باشد. منتها جنبش دجال یک چشم بسیار پیشرفته و دارای ابعاد عقیدتی و سیاسی گسترده ای است بگونه ای که دجال کلیه ابزار علم را در تبلیغات و ترفندهایش بکار می گیرد و یهودیان که خود در حقیقت پشتوانه حرکت او می باشند از او پیروی کرده و با فریب دختران و پسران جوان آنان را استثمار می نمایند و خلاصه اینکه فتنه و آشوب دجال بر مسلمانان سخت و ناگوار خواهد بود.
درباره روایاتی که می گوید: مسیح(ع) دجال را می کشد، باید دقت و بررسی به عمل آید زیرا این عقیده مسیحیان است که در کتابهای انجیل آمده است در حالیکه فرمانروای حکومت جهانی، بنابر اتفاق نظر مسلمانان، حضرت مهدی(ع) می باشد و حضرت مسیح(ع) بعنوان معاون و یاور او خواهد بود و در روایات اهل بیت(ع) آمده است که مسلمانان به رهبری حضرت مهدی(ع) دجال را به هلاکت می رسانند.

قرارداد صلح و آتش بس بین امام(ع) و غربیان

روایات مربوط به این صلح فراوان است و دلالت دارد بر اینکه این قرار داد صلح و عدم تجاوز و همزیستی مسالمت آمیز بر اساس یک پیمان و قرار داد خواهد بود و بنظر می رسد که هدف امام(ع) از این پیمان ایجاد زمینه و فرصت عمل برای حضرت مسیح(ع) است تا بتواند به روال طبیعی در هدایت ملل غربی گام بردارد و تحولی در عقاید و سیاست آنها در این فرصت بوجود آورد و انحرافات حکومت ها و تمدن های غرب را برملا سازد. بطوریکه در روایات مربوط به این قرار داد ملاحظه می کنیم بین این صلح و صلح حدیبیه که پیامبر گرامی(ص) با قریش منعقد کرد شباهت زیادی وجود دارد. در آن صلح، متارکه جنگ به مدت ده سال مورد توافق طرفین قرار گرفته بود و خداوند آن را فتح المبین نامید، اما زمامداران ستمگر قریش این عهد و پیمان را یک جانبه شکستند و از نیات پلید خود پرده برداشتند و همین عمل آنها، انگیزه روی آوردن مردم به اسلام و مجوزی برای سرکوبی قدرت مشرکان و کفر آنها گردید. در این صلح نیز غربیها با مسلمانان پیمان شکنی می کنند و از خصلت طغیان و تجاوز خود پرده بر می دارند و بگفته روایات با یک میلیون سرباز منطقه را به جنگ و آشوب می کشانند و پیکار بزرگی بوجود می آید که بر اساس توصیف روایات، این نبرد از کارزار آزادی قدس نیز بزرگتر است. از پیامبر(ص) روایت شده است که فرمود:
بین شما و روم چهار پیمان صلح برقرار می گردد که چهارمین آنها بدست مردی از خاندان هرقل است و سالها (دو سال) بطول می انجامد و مردی از عبدالقیس بنام سئوددبن غیلان پرسید: در آن روز پیشوای مردم چه کسی خواهد بود؟ فرمود: مهدی از فرزندان من است.(392)
و این دوازدهمین روایت از چهل روایت حافظ ابونعیم درباره حضرت مهدی(ع) است. از حذیفه بن یمان منقول است که گفت:
پیامبر خدا (ص) فرمود: بین شما و بنی اصفر (زردپوستان) صلحی برقرار می شود که آنها بمدت بارداری زنی (بعد از 9 ماه) به شما خیانت می کند و با هشتاد لشکر از راه زمین و دریا به شما حلمه ور می شوند که هر لشکر شامل دوازده هزار سرباز است که بین یافا و عکا فرود می آیند و فرمانروای آنها کشتی هایشان را به آتش می کشاند و به یاران خود دستور می دهد که از سرزمین و کشورتان دفاع و مبارزه کنید، آنگاه جنگ و کشتار از دو طرف آغاز می شود. و سربازان و سپاهیان به کمک یکدیگر می شتابند حتی کسانی که در حضر موت یمن هستند به یاری شما می آیند. در آن روز خداوند با نیزه و شمشیر و تیر خود آنها را ضربه و آسیب می رساند و به سبب آن در میان آنها بزرگترین کشتار واقع می گردد.(393)
و نیز آمده است:
کشتی های رومیان در حد فاصل صور تا عکا، لنگر انداخته و مستقر می شوند و آن آرایش جنگی و کارزار بزرگی خواهد بود.(394) و همچنین آمده که: خداوند را دو نوع کشتن در میان نصاری می باشد یکی از آنها گذشته و دیگری باقی مانده است.(395)
و معنای اینکه گفته شد: خداوند با نیزه خود و... به آنها آسیب و صدمه وارد می سازد این است که خداوند مسلمانان را به کمک فرشتگان و امدادهای غیبی خود علیه دشمنان یاری می فرماید.
و نیز آمده است:
آنگاه خداوند باد و پرندگان را بر رومیان مسلط می کند تا پرندگان بالهای خود را به صورت های آنها بکوبند که چشمهایشان از حدقه در آید و زمین بسبب آنها شکافته شود و بعد از آن دچار صاعقه و زمین لرزه می شوند و در دره و پرتگاهی سقوط می کنند و خداوند صبر کنندگان را یاری نموده و آنان را پاداش نیک می دهد همچنانکه یاران محمد(ص) را پاداش بخشید و دلها و سینه هایشان را مالامال از شجاعت و قوت می گرداند.(396)
چنین بنظر می رسد، هدف آنها از پیاده کردن نیروهای دریایی بین یافا و عکا یا بین صور و عکا چنانکه در این دو روایت ملاحظه می شود باز گرداندن فلسطین و بخشیدن دوباره آن به یهودیان است که در واقع هدف نظامی (استراتژیک) و مجوز هجوم آنها می باشد.
و در روایت بعدی آمده است که آنان نیروهای خود را در طول سواحل عریش در مصر تا انطاکیه در ترکیه پیاده می کنند. از حذیفة بن یمان نقل شده که گفت:
پیامبر خدا را پیروزی و فتحی نصیب گردید که همانندش از زمان بعثت از وی رخ نداده بود عرض کردیم: ای رسول خدا این فتح و پیروزی بر شما مبارک باد، با این پیروزی جنگ پایان یافت؟ فرمود: هرگز، هرگز، سوگند به کسی که جانم بدست اوست، ای حذیفه، پیش از آن شش ویژگی وجود دارد... و آخرین جنگ را فتنه روم یاد کرد که آنها به مسلمانان خیانت کنند و با هشتاد لشکر پیمان صلح را نقض کنند و در فاصله بین انطاکیه تا عریش فرود آیند.(397)
در روایات مربوط به فرود آمدن عیسی(ع) آمده است که جنگ در آن زمان پایان خواهد یافت و مؤید این مطلب، واقعیت جنگ های ما با رومیان (غربی ها) است که پایان نیافته و نخواهد یافت تا حضرت ظهور کند و مسیح(ع) از آسمان فرود آید و خداوند ما را بر آنها در مرحله طغیان جهانی شان پیروز گرداند.
و در روایت آمده است که:
در فلسطین دو درگیری با رومیان اتفاق می افتد که یکی از آنها گل چین و دیگری درو نامیده می شود.(398)
به این معنا که دومی نابود کننده تر از اولی خواهد بود.
روایت بعدی به این معنا اشاره دارد که نبرد مهدی(ع) با غربی ها جنگی نابرابر است و البته به ظاهر موازنه قدرت در دست و به نفع آنهاست از این رو برخی بردلان عرب به آنها می پیوندند و بقیه بی طرف هستند. ابن حماد از محمد بن کعب در تفسیر این آیه: شما بزودی بسوی قومی بسیار قدرتمند فرا خوانده می شوید آورده است که گفت: رومیان را روز نبردی بزرگ است، و گفت: خداوند اعراب را در آغاز اسلام دعوت به جنگ با کفار نمود، گفتند: مال و زن و فرزندان ما را سرگرم و مشغول داشته است آنگاه فرمود: شما بسوی قومی بسیار نیرومند فرا خوانده شوید، روز جنگ باز آنها همان گویند که در آغاز اسلام گفتند و این آیه درباره آنها تحقق یابد که خداوند شما را به عذابی دردناک کیفر دهد و صفوان گفت: استاد ما گفت که در آن روز بعضی از اعراب از دین برگشته و مرتد می شوند و برخی دیگر دچار تردید شده از نصرت و یاری اسلام و سپاه آن خودداری می کنند.
از دین برگشتگان آنانند که از رومیان حمایت می کنند و روی گردانان از یاری اسلام، همان افراد بی طرف هستند و آنها بدست توانای حضرت مهدی(ع) بعد از پیروزی بر رومیان، به عذابی دردناک گرفتار شوند، روایتی را ابن حماد نقل کرده است که اجر شهیدان این جنگ را معادل پاداش شهدای بدر در کنار پیامبر(ص) می داند:
پیامبر(ص) فرمود: بهترین کشتگان در زیر این آسمان از آغاز خلقت عبارتند از نخستن: هابیل که بدست قابیل ملعون، ظالمانه کشته شد، پس از او پیامبرانی که بدست امت های خود شهید شدند در حالیکه برای هدایت آنها مبعوث شده بودند و سخن آنها این بود که پروردگار ما خداست و مردم را به سوی او دعوت می کردند، سپس مؤمن آل فرعون و آنگاه صاحب یاسین و بعد حمزةبن عبدالمطلب، و بعد کشتگان جنگ احد، آنگاه کشتگان حدیبیه و پس از آن کشته های جنگ احزاب و سپس کشتگان حنین و پس از آن کشتگانی که بعد از من بدست خوارج نابکار کشته می شود بعد از اینها مجاهدان راه خدا... تا آنکه کارزار بزرگ روم اتفاق افتد که کشتگان آن همچون شهدای بدر خواهند بود.(399)
شاید عبارت کشتگان حدیبیه که در روایت وارد شده است اشتباه و یا اضافه باشد، زیرا منابع تاریخی وقوع جنگ و کشته هایی را در حدیبیه درج نکرده اند.
و در منابع شیعه به نقل از اهل بیت(ع) آمده است که با فضیلت ترین شهدا در پیشگاه خداوند یاران سالار شهیدان امام حسین(ع) و شهدایی می باشند که یاران امام مهدی(ع) هستند.
اما زمان هجوم اخیر، سرزمین های اسلامی: طبق روایات، مدت پیمان صلح با غربیان هفت سال است اما آنان بعد از گذشت دو سال و به نقل برخی سه سال، خیانت نموده و پیمان شکنی می کنند، چنانکه در روایت ابن حماد بنقل از ارطات آمده است:
بین مهدی و فرمانروای طغیانگر روم پس از کشته شدن سفیانی و به غنیمت در آمدن هستی قبیله کلب، صلحی برقرار می شود. بگونه ای که بازرگانان شما و آنها به کشورهای یکدیگر رفت و آمد می کنند و آنها سه سال به ساختن کشتی های خود می پردازند (نیروی دریائی خود را مجهز می سازند.) تا آنکه کشتی های رومیان در سواحل بین صور تا عکا لنگر می اندازند و آنجا صحنه کارزار خواهد بود.(400)
روایتی که گذشت خیانت و نقض پیمان آنها را به مدت بارداری زنی یعنی بعد از نه ماه پس از امضاء قرار داد صلح بازگو می کند. والله العالم.

غربیان به اسلام می گروند

شکست فاحش غربیها در فلسطین و سرزمین شام بدست حضرت مهدی(ع) تأثیر فراوانی بر ملل غرب و آینده آن خواهد داشت و بی تردید نفوذ کلمه و قدرت، در غرب، از آن مسیح و مهدی(ع) و از آن موج مردمی پشتیبان آن بزرگوار، از بین ملتهای غربی می باشد که همین موج نیروهای انسانی عهده دار براندازی حکومت های کفر پیشه و برپایی حکومت هایی است که با دولت حضرت مهدی(ع) اعلام همبستگی می نمایند.
به بیان روایات، در منابع شیعه و سنی، مهدی(ع) رهسپار غرب شده و باتفاق یارانش شهر بزرگ روم را فتح می کند برخی از این روایات می گویند: وی بهمراه یارانش با گفتن تکبیر آنها را فتح می نماید.
قسطنطنیه و روم و سرزمین چین را می گشاید.(401)
و نیز آمده است:
او رهسپار سرزمین روم شده و به اتفاق یارانش شهر بزرگ روم را آزاد می کند.(402)
همچنین آمده است:
شهر روم که مهدی(ع) آنرا فتح می کند که ظاهراً مرکز و کانون سرزمین روم است.(403)
و از امام صادق(ع) نقل شده است که فرمود:
آنگاه رومیان بدست آن حضرت اسلام می آورند و امام(ع) برای آنان مسجدی بنا می کند و مردی از یارانش را جانشین و نماینده خود قرار می دهد و باز می گردد.(404)
از عکرمه و سعید بن جبیر در تفسیر این گفته خداوند که الهم فی الدنیا خزی نقل شده است که گفت:
شهری در روم است که آزاد می گردد.(405)
و نیز آمده است:
شهری رومی را با تکبیر هفتاد هزار تن از مسلمانان آزاد می سازد.(406)