فهرست کتاب


عصر ظهور

علی کورانی عباس جلالی‏

مؤلف

نویسنده چیره دست، علامه، استاد علی کورانی، از علمای مبارز و نویسندگان ادیب و خوش ذوق لبنان است از منطقه جبل عامل که علاوه بر سوابق مجاهدت و تلاش چشمگیر در لبنان و عراق و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، نقش فعال و پر ثمر امروز او در ارتباط با قضایای انقلاب اسلامی ایران و عراق و... بر آگاهان پوشیده نیست.
وی از مدتی پیش به ایران آمد و در قم ساکن گشت، در این چند سال، با قلم شیوا و دلنشین خود، آثاری متنوع، مفید، محققانه و ابتکاری تألیف کرده از جمله، کتاب هائی چون: الممهدون للمهدی، طریقه حزب الله، ملائکه الغیب قادمون که با قلم شیوای حجته الاسلام و المسلمین جواد محدثی ترجمه و از طریق معاونت فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی بنام (فرشته ای از غرب) منتشر گردید، و عصر الظهور که این کتاب باشد و... می شناسیم.
به هر حال آشنائی با اندیشه و روحیات نویسنده و ابعاد گوناگون آثارش را به مطالعه کتابهای ارزشمندش و کتاب حاضر وا می گذاریم.

انگیزه ترجمه

کتاب حاضر از کتب ارزنده در زمینه تحلیل و بررسی عمیق پیرامون وقایع و حوادث دوران ظهور فرخنده حضرت مهدی (ع) می باشد که با توجه به موضوعات متنوع و نو آن و استقبال کم نظیری که از این کتاب در لبنان و کشورهای عربی و محافل شیعه و سنی پدید آمده بود، من نیز علاقه داشتم که در ترجمه این کتاب به فارسی سهمی داشته باشم.
از طرفی چون مدتی توفیق تلمذ در خدمت مؤلف محترم را داشتم و عنایت خاصی که به حقیر ابراز می کردند، ترجمه این کتاب به من پیشنهاد شد که قبلاً بخشی از آن ترجمه شده بود و نیاز به بازنگری مجدد داشت، گر چه من خود را لایق به سرمنزل رساندن این مهم نمی دیدم، اما بهرحال طبق درخواست مؤلف به ترجمه و بازنگری قسمتی از آن مبادرت نمودم و در این راستا، تشویق و ترغیب جمعی از دوستان و همکاری برادر محترم جناب آقای امین جراح که بخشی از آن را ترجمه کرده بودند و زحمات بی قفه برادر گرامی جناب آقای جواد محدثی در ویرایش این کتاب... پیوست مدد کارم بوده است.
امید است ترجمه این کتاب گامی در جهت تقویت ایمان بندگان شایسته خدا و منتظران ظهور مقدس حضرت بقیه الله ارواحنا فداه و ایجاد انگیزه برای استقامت و پایداری امت، تا قطع کامل دست ستم پیشگان شرق و غرب، از کشورهای اسلامیمان باشد.
...ثواب این ترجمه ناقابل را به روح پاک برادر شهیدم علی... تقدیم می نمایم.
قم: عباس جلالی
خرداد 1368

مقدمه

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران نشانه های اعتقاد به حضرت مهدی منتظر، (ع) در میان ملل جهان اسلام و حتی غیر اسلام... یعنی پرسش از او مو سخن گفتن پیرامون او و مطالعه و تألیف درباره او به اوج خود رسید.
تا جائیکه این لطیفه شایع شده که وزارت اطلاعات آمریکا پرونده ای از تمام اطلاعات لازم درباره امام مهدی (ع) تهیه و تنظیم نموده که تنها نقص آن تصویر آن حضرت است.
و شاید بزرگ ترین رویداد سیاسی مربوط به اعتقاد به آن حضرت در این دوره، انقلابی باشد که در آغاز سال 1400 هجری به رهبری محمد عبدالله قرشی در حرم مکه مکرمه اتفاق افتاد. به گونه ای که یاران او به حرم مسلط شدند و معاون وی جهیمان از داخل حرم اعلامیه ای پخش نموده و مسلمانان را به بیعت با قرشی دعوت کرد، به اعتبار اینکه او همان مهدی منتظر است که پیامبر (ص) ظهورش را بشارت داده است.
اشغال حرم توسط آنها و مقاومت نیرومندانه آنان چندین روز به طول انجامید که حکومت سعودی به پیروزی بر آنان دست نیافت مگر بعد از درخواست گروه ویژه کماندویی از فرانسه!
و همچنین بزرگترین فعالیت تبلیغاتی که مستقیماً مربوط به اعتقاد به ظهور حضرت مهدی (ع) توسط دشمنان ما در این فاصله انجام گرفته، فیلم نوسترا داموس است که چهار سال قبل بمدت سه ماه متوالی در شبکه های تلویزیونی آمریکا به نمایش گذاشته شد.
این فیلم سرگذشت زندگی ستاره شناس و پزشک فرانسوی بنام میشیل نوسترا داموس nostra damusاست که نزدیک به 500 سال قبل می زیست.
وی پیشگویی های خود را درباره آینده به رشته تحریر در آورده، که مهمترین آنها پیشگویی او درباره ظهور نواده پیامبر (ص) در مکه مکرمه، و وحدت بخشیدن به مسلمانان، و به زیر پرچم خود آوردن آنها و پیروزی بر اروپائیان و ویران کردن شهر و یا شهرهای بزرگ سرزمین جدید (آمریکا) است.
و بنظر می رسد لوبی صهیونیست و اطلاعات آمریکا در ساختن این فیلم دست داشته باشند، و هدف آنان از تهیه این فیلم بسیج نمودن ملتهای آمریکا و اروپا علیه ایران و مسلمانان است، زیرا آن را خطری می پندارند که غرب و تمدن آن را تهدید می کند؛ بویژه وقتی که آنچه را بر پیشگوئی نوسترا داموس اضافه نموده اند مورد توجه قرار دهیم و آن اینکه آمریکا بعد از شکست اروپا به دست حضرت مهدی (ع) و نابودی موشکهای غول پیکر واشنگتن و دیگر شهرهای آن، جهت رویارویی با آن حضرت به بستن یک پیمان همکاری با روسیه اقدام نموده و سرانجام بر وی پیروز می گردند!
علاوه بر اینکه در زمینه ارزش علمی کتاب و نویسنده آن جای بحث و گفتگو است. آن کتاب مجموعه ای از پیش گوئیهایی است که نویسنده به زبان قدیم فرانسه (لاتین) و با شیوه رمزی و ابهام آمیز نوشته است. که قابل تفسیر به صورتهای گوناگون می باشد...
بنظر نگارنده، نویسنده آن کتاب بر پاره ای از منابع اسلامی در مورد حضرت مهدی (ع) آگاهی یافته و یا با بعضی از علمای ما ملاقات نموده است. بویژه وی مدتی از عمر خویش را در ایتالیا و جنوب فرانسه و چه بسا در اندلس گذرانده است... اما کتاب او با سرعت پس از پیروزی انقلاب منتشر و چاپهای آن با شرح ها و تفسیرهای متعدد، به صدها تلویزیونی فرانسه در معرض دید میلیونها تماشاگر آمریکائی و اروپائی قرار گرفت.
مسئله این نیست که غربی ها اعتقاد به ظهور مسیح یا مهدی علیهماالسلام و یا اعتقاد به صحت پیشگوئی های نوسترا داموس و یا دیگر ستاره شناسان دارند... بلکه بر این باورند که خطر خیزش اسلامی و تمدن الهی آن، تمدن مادی آنان را تهدید نموده، و سلطه ظالمانه آنها بر ملتهای جهان را از میان بر می دارد.
و از این رو می بینید که آنها از عنصر اطلاعاتی استفاده می کنند تا زنگهای خطر را در گوش ملتها به صدا درآورند. و به حرکت جدید انقلاب و روند آینده آن در مکه و مصر و سرزمینهای اسلامی چشم دوخته اند... تا اینکه موافقت و پشتیبانی ملتهای خود را جهت اجرای تمام نقشه های استعماری خود در حال و آینده، جهت ضربه زدن به انقلاب اسلامی در این کشور و یا در سایر کشورها جذب نمایند...
اما این مسئله از نظر یهودیان، بالا بردن ترس و هراس غربیها از خطر جنبش اسلامی تا حد توانشان می باشد، تا بدین وسیله این خطر را از خود دور سازند.
و بدین جهت به غربیها چنین وانمود می سازند که، تمدن غرب مورد هدف انقلاب اسلامی بوده، و اسرائیل اولین خط دفاعی بشمار می رود.
بنابراین دشمنان ما به حساب باور و عقیده خود ناچارند در مورد امام مهدی (ع) تبلیغات آنچنانی نموده و دست به تهیه فیلم بزنند و از آنجائی که با موج آگاهی بخش اسلام که نسبت به رهبر موعود افزایش خواهد یافت روبرو می شوند، ناگزیرتر شده، و در صورت صحت امر ظهور، و آشکار شدن آن بزرگوار... با او رویاروئی نمایند.
(جالب اینکه) آنان بدلیل ترس و وحشتی که در درون خود از آن حضرت دارند زمینه را برای او مهیا می نمایند، بگونه ای که شوق ما را به دیدار نواده پیامبر (ص) که در کنار کعبه ظهور می کند، بر می انگیزاند زمانی یک مسلمان امام مهدی (علیه السلام) را در فیلم نوسترا داموس می بیند که چگونه از اتاق عملیات به کمک ژنرالهای بزرگ خود (به تعبیر فیلم) صحنه جنگ را اداره کرده و با سردمداران کفر مبارزه می نماید، و با پرتاب موشکهای غول پیکر از قلب صحرای حجاز به پایگاههای کفر و استعمار در آمریکا و اروپا که آنها را درهم می کوبد، چقدر سرشار از امید و اشتیاق می گردد.
اما این بازتاب ها در مورد اعتقاد به حضرت مهدی منتظر (ارواحنا فداه) جز پژواک صدا چیزی نیست، و صدا و عمل بزرگتر مسئله او همین انقلاب دشمن ستیز اسلامی ایران است که بنام آن بزرگوار و جهت آماده سازی منطقه و جهان برای ظهور خجسته وی، بپا شده، و شراره آن در تمام سرزمینهای اسلامی شعله ور گردیده است.
در ایران، احساس می کنی که حضور حضرت مهدی (ع) بیشتر و بزرگتر از همه سران انقلاب و علمای نهضت است زیرا او رهبر حقیقی انقلاب و حکومت است و همانا امام خمینی رضوان الله تعالی علیه نماینده و نائب اوست که نام آن حضرت را با احترام و قداست فراوان یاد کرده و می گوید: ارواحنا لتراب مقدمه الفداء، (جان ما فدای خاک پایش باد) و می گوید کشور ما کشور امام زمان است و نهایت آرزو و امید ما این است که امانت دار او بوده و این امانت را به صاحب اصلی آن بسپاریم.
نام و یاد امام مهدی (ع) با احترام و قداست تمام در قلب مردم ایران و در شعارها و نام فرزندان و مؤسسات و خیابانها و مراکز تجاری آنان و در دل رزمندگان اسلام که وجودشان هم چون شمع از شوق دیدار وی ذوب شده و او را در خواب و فرشته گانش را در بیداری می بینند جای دارد و هم آنان هستند که دوست دارند با جان خود، در راه قدس به دیدار حضرتش شرفیاب شوند.
شوق و محبت و قداستی را که حضرت مهدی (ع) (ارواحنا فداه) در قلبهای شیعیان و عموم مسلمانان داراست، تا کنون هیچ شخصیتی در روی زمین دارا نبوده است... و این علاقه مردمی و توجه به مسائل ظهور آن حضرت رو به افزایش بوده تا این که خداوند به وعده خویش جامه عمل پوشانده، و آئین خود را بر تمام ادیان پیروز گرداند.
چند سال قبل کتابی بنام الممهدون للمهدی (زمینه سازان ظهور حضرت مهدی (ع)) به قلم اینجانب نگارش یافت، که بر محور احادیث رسیده از منابع شیعه و سنی و درباره حرکت موعود، در سرزمینهای شرقی، بدست ایرانیان و وابستگان به سلمان فارسی، و اهل خراسان و نقش آنان در زمینه سازی ظهور حضرت مهدی منتظر (ع) دور می زد.
و با اینکه کتاب مورد قبول واقع شد، و در کشورهای مختلف به چاپ رسید اما کافی نبود و عطش مسلمانان مشتاق حضرت مهدی (ع) را در امر شناخت وی و زمان ظهور و حرکت آن بزرگوار برطرف نمی ساخت.
در حالی که انبوه مسلمانان و شیفتگان آن حضرت مایل اند که ما تصویری کلی از سرگذشت وی را بصورتی پیوسته و ساده و دور از خلاصه گویی مضر و خالی از شرح و تفصیل و بحث علمی ملال انگیز ارائه دهیم...
البته انجام این مسئولیت بر عهده اندیشمندان و فضلای متعهد شیعه و سنی است تا تصورات گوناگونی از پژوهشهای دانشمندان اسلامی را درباره حضرت مهدی (ع) در اختیار مسلمانان قرار دهند تات بدینوسیله در اذهان و وجدان آنان تأثیر گذارند تا همگام با چگونگی و کیفیت حرکت و بیداری اسلام متبلور گردد.
در کنار این گونه نگارش ها پیرامون حضرت مهدی (ع) به بررسیها و پژوهشهای علمی و تحقیقی درباره روایات و موضوعات متعدد مربوط به آن حضرت نیازمندیم.
آغاز این کار، گرد آوری مجموعه ای کامل از روایات مربوط به اوست که در میان نزدیک به پنجاه منبع و مأخذ درجه اول، چه خطی و چه چاپی پراکنده است، جدای از منابع درجه دوم از تألیفات دانشمندان در قرنهای میانی و اخیر... می باشد. از جمله ویژگیهای این معجم آسان نمودن مراجعه دانش پژوهان به متون اسلامی درباره حضرت مهدی (ع) و معرفی بحثها و موضوعات آنان به اندیشمندان و توده مردم می باشد.
این کار ارزنده را بنیاد معارف اسلامی در قم بعهده گرفته و اینک استخراج روایات از میان بیش از یک صد منبع به پایان رسیده است. این معجم شامل روایات مربوط به حضرت مهدی (ع) با ذکر منابع آن، و سپس معجم موضوعات مربوط به آن حضرت، و فرهنگ الفاظ روایات، و معجم نام ها و مکان ها خواهد بود... ان شاء الله.
هدف این کتاب ارائه سیمائی از عصر و زمان امام مهدی (ع) و قیام مقدس آن حضرت است که از آیات و روایات استفاده می شود.
و من نسبت به مراجعه مستقیم روایات از منابع آنها اهتمام زیادی نمودم که اتفاقاً به کتابی برخوردم که در لبنان چاپ و منتشر شده و به علت کثرت روایات آن در دسترس مردم قرار گرفته بود و زمانی که به دهها مورد از منابعی که نویسنده در پاورقی ذکر کرده بود مراجعه نمودم، با کمال تعجب دیدم نه تنها نسبتی بین روایات و منبع آن ها وجود ندارد، بلکه نویسنده به خود اجازه داده که روایات را بخش بخش و بعضی را به برخی دیگر ضمیمه نموده و حتی پاره ای از واژه ها را تغییر دهد.
البته من به ذکر یک یا دو منبع برای روایت اکتفاء نموده ام، زیرا هدف کتاب تنها ارائه سیمای کلی از زمان ظهور و قیام حضرت مهدی (ع) است، نه بررسی منابع روایات و صحت آنها.
امید است این کتاب (عصر ظهور) خدمتی برای اسلام و مسلمانان که تشنه شناخت رهبر موعودشان آنچنان که پیامبر (ص) فرموده، باشد و خداوند متعال آن را در زمره خدمات زمینه سازی ظهور حجت و ولی خود (ارواحنا فداه) قبول فرماید.
علی کورانی
24 شوال 1407
شهر مقدس قم