فهرست کتاب


تفسیر و مفسران (جلد دوم)

آیت الله محمد هادی معرفت

5. أضواء عی المتشهابهات

حاوی هزار و ششصد پرسش و پاسخ درباره آیات متشابه و نوشته علامه استاد شیخ خلیل یاسین، از علمای سختکوش معاصر لبنان است. بر حسب ترتیب سوره ها تنظیم یافته و از دانشی گسترده و بینش عمیق نویسنده که اثری ارزنده و قابل ستایش عرضه کرده است حکایت دارد.
خلیل یاسین در طرح هر سوال دقت کرده و در پاسخ آن نهایت کوشش را به عمل آورده است تا دقیق ترین و متین ترین جوابها را آماده سازد و بحق، در این راه موفق بوده است.
همچنین توانسته است با آگاهی کاملی که از مکتب اهل بیت داشته است و در پرتو همان نور ساطع، مباحث خود را عرضه کند و از هر گونه گمراهی و کجی در امان باشد.
این کتاب در عصر حاضر، از بهترین نوشته ها در زمینه حل متشابهات قرآن به شمار می رود و برای پژوهندگان راه قرا:، وسیله کارسازی است.
این کتاب ارزشمند در سال 1388 در بیروت به چاپ رسید و اکنون در دسترس همگان است.

6. تفسیر آیات مشکله قرآن

نام کامل کتاب، تفسیر صحیح آیات مشکله قرآن است که مجموعه بحثهای علامه محقق، استاد جعفر سبحانی در این زمینه است و با قلم شیوای سید هادی خسروشاهی تنظیم و نگارش یافته است.
این کتاب، بر اثر تندرویهای برخی از مدعیان روشنفکری عصر اخیر به وجود آمد. در تبریز (در حدود سالهای 1340 - 1330 ش) شخصی به نام یوسف شعار کتابی به نام تفسیر آیات مشکله قرآن نوشت و انتشار داد و ادعا کرد که پرده از روی برخی آیات مشکل قرآن برداشته است؛ و مقصود وی تخطئه نظریات مفسران در خصوص برخی آیات بود که به نظر نویسنده یاد شده خوشایند نبوده است؛ البته پایین بودن سطح معلومات و اندک بودن بضاعت علمی وی، عامل اساسی این اقدام جسورانه بوده که قرآن را طبق نظریات شخصی تأویل و تفسیر به رأی نماید. از این جهت، از استاد علامه جعفر سبحانی خواسته شد تا مواضع اشتباه وی را روشن سازد؛ انحرافاتی را که در آن کتاب رخ داده آشکار نماید و وجه صحیح تفسیر یا تأویل آیات مورد بحث را بیان کند. استاد سبحانی، به حکم وظیفه به این درخواست پاسخ مثبت داد و کتاب حاضر، اثر ارزنده ای است که در این برخورد قاطعانه به وجود آمد و از بسیاری انحرافات پیرامون آیات قرآنی پرده برداشت.
آقای یوسف شعار در نوشتار خود، کوشیده که عصمت انبیا را زیر سوال ببرد و نیز مسأله ولایت کبری و اجر رسالت را اساسا منتفی بداند و در کمال و خاتمیت دین اسلام و برخی از احکام شریعت تشکیک نماید؛ مسائلی چون معاد، شفاعت، توسل و غیره را به گونه ای انحرافی تفسیر کند و برای تشکیکات خود از آیات متشابه استفاده و به آنها استناد کرده است.
استاد سبحانی، با قلمی متین و قدمی استوار در دفاع از حریم قدس قرآن برخاسته و آنچه را شایسته و بایسته است، بر اساس دانشی مستحکم، بیان و مستدل ساخته است؛ خداوند سایه پرفیض ایشان را مستدام بدارد.
این کتاب، پیاپی به چاپ رسیده و مورد استقبال همگان قرار گرفته است.

7. یکصد و هشتاد پرسش و پاسخ

عنوان کتاب ارزشمندی است که زیر نظر استاد علامه ناصر مکارم شیرازی - با همت گروهی از فضلای حوزه علمیه قم - از تفسیر نمونه برگرفته شده است.
این مسائل عبارتند از مباحث خداشناسی، صفات جمال و جلال، نبوت عامه، تنزیه انبیا، قرآن، مسأله تحریف، اعجاز، احکام و تشابه، مسأله امامت و ولایت، معاد و شبهات مربوط، عالم برزخ، تجسم اعمال، شفاعت، فلسفه احکام، زن از دیدگاه اسلام و قرآن، هدف از آفرینش، اسلام و ایمان، سعادت و شقاوت، فرشته ها و پریان، رجعت، جبر و اختیار، قضا و قدر، نسخ در احکام و مسائل گوناگونی از این قبیل.
استاد مکارم شیرازی، خو درباره این کتاب چنین می گوید: بدیهی است، طرح سوالات انحرافی به منظور تخریب اعتقادات و افکار یا ایجاد تشویش و تزلزل در افکار عمومی، در واقع سوال نیست؛ بلکه برنامه هایی مخرب و غیر انسانی است، در لباس سوال؛ و از آنجا که قرآن مجید دائرة المعارف بزرگی درباره معارف الهی و مسائل انسانی است، در جای جای آن، بتناسب آیات مختلف، سوالاتی مطرح است که بسیاری از آنها در تفاسیر پیشین محل ابتلا نبوده و بی جواب مانده است. هنگام تدوین تفسیر نمونه، سعی بر آن بود که این سوالات - به ویژه آنچه مربوط به مسائل روز است - مطرح گردد و به طور دقیق پاسخ داده شود و این کار، با گردآوری 180 سوال و پاسخ از 27 جلد تفسیر و 10 جلد پیام قرآن با همت آقای حسینی و جمعی از فضلای حوزه انجام گرفت؛ حقیقتا کاری شایسته و ستودنی است!