فهرست کتاب


اخلاق در خانه جلد 1

آیت الله حسین مظاهری‏‏

جلسه سیزدهم

فصل پنجم

روایتی از امام حسن(علیه السلام)

امروز روز عید است. عید بزرگی هم هست. ولادت با سعادت امام مجتبی سلام الله علیه است. این عید بزرگ را از طرف خودم و از طرف شما عزیزان به ساحت مقدس حضرت زهرا سلام الله علیها تبریک می گویم و امیدوارم آن حضرت امروز نظر لطفی به جلسه ما بکند و با حاجت مستجاب شده از ای جلسه بیرون برویم. بهمین مناسبت قبل از ادامه بحث روایتی از امام حسن(علیه السلام) می خوانم که امیدوارم آن هم سرمشق زندگی ما باشد.
مردی خدمت امام مجتی(علیه السلام) رفت و از او خواست که حاجت او را برآورد امام(علیه السلام) همراه او بیرون رفتند در راه به امام حسین(علیه السلام) برخوردند امام مجتبی(علیه السلام) به این مرد فرمودند چرا به برادرم رجوع نکردی. گفت دیدم ایشان در مسجد معتکف هستند. امام حسن(علیه السلام) جمله ای فرمودند که این را همه ما باید سرمشق کنیم. فرمودند:
اما انه لو اعانک کان خیراً له من اعتکافه شهراً(99)
یعنی اگر به او رجوع می کردی و او حاجت تو را برآورده می کرد برایش از یکماه اعتکاف در مسجد بیشتر ثواب داشت.
اگر کسی بتواند دل مسلمانی را خوش کند ثوابش بیشتر از یکماه اعتکاف است یعنی یکماه برود توی مسجد، روزها عبادت کند و روزه بگیرد و شبها زنده دار باشد و عبادت کند.
بنابراین تقاضا دارم از همه شما تا می توانید به خلق خدا کمک کنید. امام دوم امام حسن(علیه السلام) دلش می خواهد که ما خدمتگذار خلق باشیم. این آقا خشنود است از آن خانمی که خدمت کند به شوهرش و از آن شوهری که خدمت کند به خانمش. و اما دنباله بحث:
4- خودپسندی
دیگر از چیزهائی که محبت را از بین می برد منیت و خودپسندی است. اگر زنی خودپسند بشود، مردی متکبر و خودپسند باشد، گفتار و کردار خود را بپسندد وضع خطرناکی به همراه دارد. و ما باید بدانیم افراد خودپسند وضعشان باندازه ای خطرناک است که قرآن شریف می فرماید: فریاد پیامبران از انسانهای خودپسند بلند بوده است اینها مانع کار انبیاء بودند. خودشان که زیر بار نمی رفتند هیچ، مانع کار انبیاء هم می شدند. خودپسندی، تکبر، خودمحوری باندازه ای خطرناک است که قرآن شریف می فرماید: اگر کسی خودپسند باشد، اگر کسی العیاذ بالله خودمحور و متکبر باشد افعال و صفات رذیله اش در هویت و ذات او اثر می گذارد و یک آدم خودپسند و سرکشی می شود و باندازه ای سرکش می شود که در روز قیامت در مقابل خدا هم خودپسندی می کند، در مقابل خدا هم سرکشی می کند. قرآن می فرماید: وضع آدمهای خودپسند، متکبر و خودمحور در روز قیامت این است که وقتی آنها را به صف محشر می آورند خودشان را خوب می دانند ولی حقیقتاً جهنمی هستند. اینها در مقابل خدا قد علم می کنند و می گویند خدایا تو اشتباه می کنی ما آدمهای خوبی هستیم بعد قسم هم می خورند می گویند خدایا بحق خودت اشتباه می کنی ما بهشتی هستیم تو خود می خواهی ما را جهنم ببری.
یوم یبعثهم الله جمیعاً فیحلفون له کما یحلفون لکم ویحسبون انهم علی شی ء الا انهم هم الکاذبون(100)
می فرماید در روز قیامت این خودپسندها، خودمحورها، اینهائی که جز خودشان را نمی بینند اینهائی که می خواهند تکبر کنند ولو در خانه در روز قیامت در مقابل خدا هم قد علم می کنند برای خدا هم قسم می خورند. به زن و مرد سفارش می کنم که مواظب باشید خودپسند نباشید. خانم در مقابل شوهر خودپسند نباشد، تعریف خودش را، تعریف برادرش ، پدر و مادرش را نکند، مواظب باشد به جمالش به کمالش ننازد اگر مثلاً خانم دیپلم دارد یا کفایة می خواند، درس خارج می خواند مواظب باشد غرور علمی در مقابل شوهر پیدا نکند که اگر غرور علمی و منیت و خودمحوری در مقابل شوهر پیدا کرد اول به خودش ضربه می زند یعنی حکومت بر دل شوهر که باید داشته باشد دیگر ندارد ضربه به محبت می زند آقا مواظب باشد خدای ناکرده به مالش ننازد، به طایفه اش ننازد و خانمها مواظب باشید دیگران را به رخ شوهرتان نکشید، به برادرتان ننازید، به پدر و مادرتان ننازید اینها غلط بزرگی است. اگر شوهر شما فقیر باشد ولی وضع برادر شما خوب باشد یا پدر و مادرت قدرتی داشته باشند همیشه شوهرت را دلداری بده و او را مقام بدار بر برادرت، پدر و مادرت.
یک جمله ای به همه بگویم در حالی که مردها و زنها باید احترام پدر و مادرهایشان را نگاه بدارند باید با برادرشان، خواهرشان، مهربان باشند اما این را بدانند که باید همه چیز را فدای شوهر کنند چنانچه مرد باید همه چیز را فدای زن کند لذا دیگران در حالی که باید محترم باشند اما شوهر باید مقدم بر همه باشد در حالی که همه باید محترم باشند اما زن باید مقدم بر همه باشد. خودپسندی شاخه های بدی دارد که هر شاخه ای میوه های تلخی دارد که از جمله آنها این است که محبت را از دل دیگران می برد.