فهرست کتاب


اخلاق در خانه جلد 1

آیت الله حسین مظاهری‏‏

جلسه اول

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمد لله رب العالمین و الصلوة و السلام علی خیر خلقه و اشرف بریته ابی القاسم محمد صلی الله علیه و علی اله الطیبین الطاهرین و علی جمیع الانبیاء و المرسلین سیما بقیة الله فی الارضین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین.
بحثی که در این ماه مبارک به خواست پروردگار عالم و لطف حضرت بقیة الله (عج) عنوان می کنم اخلاق در خانه است. از حضرت زهرا(علیها السلام) می خواهم که لطف فرماید این بحث مورد عنایت همه واقع شود و بحث مفید و ارزنده ای برای همه ما باشد. اگر بتوانیم این بحث را به جائی برسانیم به درد همه خواهد خورد. بحثی است از نظر اخلاقی ارزنده، از نظر روانی و اجتماعی مفید و بالاخره بحثی است که همه و همه احتیاج به آن داریم. این بحث دارای یک مقدمه و فصلهای متعددی است که امروز درباره مقدمه بحثمان با شما صحبت می کنم تا ان شاءالله در آینده درباره فصلهای آن بحث کنیم.

مقدمه

سازگاری دین و فطرت

از قرآن استفاده می کنیم که دین اسلام دین فطرت است. یعنی با خلقت انسان صد در صد سازگاری دارد، با سرنوشت انسان، با عمق جان انسان صد در صد سازگار است. قرآن می فرماید:
فاقم وجهک للدین حنیفا فطرت الله التی فطر الناس علیها لا تبدیل لخلق الله ذلک الدین القیم(1).
توجه پیدا کن تمام توجه به دین اسلام زیرا دین اسلام حنیف است یعنی میانه رو می باشد. افراط و تفریط در آن راه ندارد زیرا صد در صد مطابق با فطرت الهی است. از این جهت هم این دین قیم است یعنی ابدی است، یعنی پابرجاست. این آیه شریفه می فرماید دین اسلام چون دین میانه رو است چون دین مطابق با فطرت است همیشگی است و برای همین است که پیامبر اسلام، خاتم انبیاء است.