فهرست کتاب


اخلاق در خانه جلد 1

آیت الله حسین مظاهری‏‏

سخنی با خوانندگان

بسم الله الرحمن الرحیم
مطالبی را که در این کتاب می خوانید قسمت اول از سلسله بحثهای استاد اخلاق حوزه علمیه قم حضرت آیة الله مظاهری (دامت افاضاته) می باشد که معظم له در طی ماه رمضان سال 1409 (1368) در مصلای قدس شهرستان قم، بعد از نماز جماعت ظهر و عصر ایراد فرمودند.
استقبال بی نظیر مردم همیشه در صحنه قم - چه آنها که با اجتماعشان در مصلی آن را از جمعیت مملو نموده بودند، و چه آنها که از طریق پخش مستقیم رادیو قم در منازل و محل کارشان مقید به استماع بیاناتشان بودند، و چه آنها که با تلفنهای مکرر ضرورت این گونه مباحث را به حضرت استاد اطلاع می دادند - ما را بر آن داشت که با کسب اجازه از حضرت ایشان نوارها را پیاده کرده و هرجا - که به مناسبت منبر - مطالب تکراری بود حذف نموده و آیات و روایات خوانده شده را اعراب گذاری و با ذکر مأخذ آنها، آن جا که لازم بود ترجمه کردیم. سپس برای اطمینان بیشتر از صحت کار، از حضرت حجة الاسلام و المسلمین جناب آقای حاج آقای شیخ حسین طیبیان تقاضا کردیم تا قبول زحمت نموده و یکبار دیگر مطالب کتاب را بررسی نمایند. ایشان هم قبول کردند و با صرف وقت زیاد و دقت فراوان آن را اصلاح نمودند - که بدین وسیله از زحمات بی شائبه ایشان قدردانی می شود -، تا این که بصورتی که ملاحظه می فرمائید که در اختیار شما علاقه مندان قرار گرفته است.
امید است که این کتاب همچون نسخه شفابخشی برای همه خانواده ها بوده و برای هرچه مستحکمتر شدن پیوند زناشوئی ریسمان محکمی، و برای آنان که در نشر این مجموعه زحمت کشیده اند، ذخیره ای برای روز جزا باشد.
از خداوند توفیق می خواهیم که بتوانیم بزودی و با همین سبک جلد دوم این کتاب را که مجموعه سخنرانیهای معظم له در ماه رمضان سال بعد (1410) می باشد و در همان مکان و با همان شور و استقبال مردم ایراد فرمودند در اختیار خانواده های محترم قرار دهیم.
نام این کتاب را همان گونه که حضرت استاد در مباحث خویش فرمودند، اخلاق در خانه نهاده ایم. باشد که هرگاه در خانه ای پا نهد بتواند مشکل عدم رعایت اخلاق اسلامی را آن گونه که خدا و رسولش انتظار دارند، برطرف نماید.
در خاتمه، از آن جا که مدعی نیستیم کارمان بی عیب و نقص است، برای هرچه بهتر شدن این بحث مفید در چاپهای بعد، هرگونه پیشنهاد یا انتقادی را پذیرا می باشیم.
ناشر

جلسه اول

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمد لله رب العالمین و الصلوة و السلام علی خیر خلقه و اشرف بریته ابی القاسم محمد صلی الله علیه و علی اله الطیبین الطاهرین و علی جمیع الانبیاء و المرسلین سیما بقیة الله فی الارضین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین.
بحثی که در این ماه مبارک به خواست پروردگار عالم و لطف حضرت بقیة الله (عج) عنوان می کنم اخلاق در خانه است. از حضرت زهرا(علیها السلام) می خواهم که لطف فرماید این بحث مورد عنایت همه واقع شود و بحث مفید و ارزنده ای برای همه ما باشد. اگر بتوانیم این بحث را به جائی برسانیم به درد همه خواهد خورد. بحثی است از نظر اخلاقی ارزنده، از نظر روانی و اجتماعی مفید و بالاخره بحثی است که همه و همه احتیاج به آن داریم. این بحث دارای یک مقدمه و فصلهای متعددی است که امروز درباره مقدمه بحثمان با شما صحبت می کنم تا ان شاءالله در آینده درباره فصلهای آن بحث کنیم.

مقدمه