فهرست کتاب


زندگانی خاتم الاوصیاء

باقر شریف قرشی‏ ابوالفضل اسلامی (علی)

7 - حضرت امام جعفر صادق (ع)

از حضرت امام جعفر الصادق - علیه السلام - روایات زیادی درباره حضرت امام منتظر - علیه السلام - و ظهور حتمی آن حضرت نقل شده است که به بعضی از آنها اشاره می کنیم :
الف - سید جلیل اسماعیل بن محمد حمیری شاعر برجسته اهل بیت - علیهم السلام - می گوید : من مدتی غلو داشتم و به غیبت محمد بن حنفیه معتقد بودم تا اینکه خداوند متعال بر من منت گذاشت و به وسیله حضرت امام جعفر صادق - علیه السلام - از آتش نجات داد و به وسیله حضرت امام جعفر صادق - علیه السلام - از آتش نجات داد و به راه راست هدایت کرد و وقتی که با برهان و وجدان و دلایل محکم برایم ثابت شد که حضرت صادق - علیه السلام - حجت خدا بر من و بر تمام اهل زمانش است و اوست که طاعتش واجب و لازم است ، آنگاه از آن حضرت پرسیدم از پدران بزرگوار شما روایاتی درباره غیبت و صحبت آن روایت شده است ، این غیبت بر چه کسی واقع می شود ؟
جواب فرمود : این غیبت ، بر ششمین فرزندم که دوازدهمین امام از امامان هدایت بعد از پیغمبر اسلام - علیهم السلام - است ، واقع می شود . این امامان ، اولشان امیر المومنین علی - علیه السلام - و آخر شان مهدی است که به حق قیام می کند و بقیة الله و صاحب الزمان است . سوگند به خدا ! اگر چه غیبتش طول بکشد اما بالأخره ظهور می کند و زمین را پر از عدل و قسط می کند ، همچنانکه از ظلم و جور پر شده باشد .
سید حمیری می گوید : وقتی که این مطلب را از مولایم حضرت امام جعفر صادق - علیه السلام - شنیدم ، به خدا توبه کردم و از گذشته ام پشیمان شدم و قصیده ای گفتم که اولش این است :
فلما رأیت الناس فی الدین قد غووا - تجعفرت باسم الله فیمن تجعفروا (178)
ب - حضرت امام جعفر صادق - علیه السلام - فرمود : صاحب ما یعنی امام مهدی - علیه السلام - ظهور می کند و او از صلب این شخص است . و با دستش به موسی بن جعفر اشاره کرد . و زمین را از عدل پر می کند ، همچنانکه از ظلم و جور پر شده باشد و دنیا به وسیله او اصلاح می شود (179) .
ج - حضرت امام جعفر صادق - علیه السلام - فرمود : خلف صالح از فرزندان من است و او مهدی است که نامش محمد و کنیه اش ابو القاسم می باشد .
در آخر الزمان خروج می کند و مادرش نرجس است . و بالای سر آن حضرت ، ابری قرار دارد که نمی گذارد حرارت خورشید او را اذیت کند و آن ابر با آن حضرت در حرکت است و بلند فریاد می کشد : این مهدی است ، پس از او پیروی کنید .
رؤات ، از امام صادق - علیه السلام - مانند احادیث فوق را بسیار نقل کرده اند که همه آنها حتمی بودن ظهور امام منتظر - علیه السلام - را اعلان می کنند ، کسی که اقامه حق و ازهاق باطل می نماید .

8 - حضرت امام موسی کاظم (ع)

حضرت موسی بن جعفر - علیه السلام - هم مانند سایر امامان - علیهم السلام - بر امامت حضرت صاحب العصر - علیه السلام - تصریح کرده است . یونس بن عبدالرحمن می گوید خدمت حضرت موسی بن جعفر - علیه السلام - رسیدم و از حضرتش پرسیدم آیا شما قائم هستید ؟
فرمود : من قائم به حق هستم ولکن آن قائم به حقی که زمین را از دشمنان خدا پاک و از عدل پر می کند ، همچنانکه از جور پر شده است . آن پنجمین فرزند من است که دارای غیبت طولانی است ، به طوری که اقوامی به تردید می افتند و اقوام دیگری بر آن حضرت ثابت می مانند . و خوشا به حال شیعیان ما که به ریسمان ولایت ما در زمان غیبت قائم ما تمسک می جویند . و بر ولایت ما ثابت و از دشمنان ما برائت می جویند ، اینان از ما هستند و ما از آنان می باشیم ، اینان به امامت ما راضی و ما هم به تشیع آنان خوشحالیم ، پس خوشا به حال آنان ، باز هم خوشا به حال آنان ، سوگند به خدا ! اینان در قیامت در مرتبه ما هستند (180) .
از این حدیث استفاده می شود که حضرت مهدی - علیه السلام - زمین را از دشمنان خدا تطهیر کرده و ستمکاران را در هم می کوبد .

9 - حضرت علی بن موسی الرضا (ع)

حضرت امام رضا - علیه السلام - هم به مسلمین بشارت داده که حضرت بقیة الله فی الارضین ظهور خواهد کرد ، از باب نمونه :
الف - شاعر اهل بیت ، دعبل خزاعی خدمت امام رضا - علیه السلام - رسید و قصیده خود را که مشتمل بر مصایب اهل بیت از سوی بنی امیه و بنی عباس بود ، قرائت کرد و اول آن قصیده این است :
مدارس آیات خلت من تلاوة - و منزل وتحی قفر العرصات
و وقتی که به این قسمت قصیده اش رسید :
فلو لا الذی ارجوه فی الیوم او غد - لقطع قلبی اثرکم حسرات
حضرت رضا - علیه السلام - سرش را بالا گرفت تا بشنود که آرزوی خزاعی چیست ؟ آرزویی که اگر نبود ، حسرتها جانش را می گرفت . دعبل ادامه داد و چنین خواند :
خروج امام لا محالة خارج - یقوم علی اسم الله و البرکات
یمیز فینا کل حق و باطل - و یجزی علی النعماء و النقمات
حضرت امام رضا - علیه السلام - به گریه افتاد و گریه سختی نمود و به دعبل ، این شاعر مظلومها و شکنجه دیده ها توجه کرد و به او فرمود : ای خزاعی ! در حقیقت ، روح القدس ، این دو بیت شعر را با زبان تو نطق کرد . و آیا می دانی که آن امام کیست و چه وقت قیام می کند ؟ .
دعبل با علاقه گفت : نه ای مولای من ! البته من شنیده ام که امامی از شما خروج می کند و زمین را از فساد ، تطهیر و از عدل پر می کند . حضرت امام رضا - علیه السلام - شروع کرد به معرفی مصلح اعظم حضرت مهدی - علیه اسلام - و چنین فرمود :
ای دعبل ! امام بعد از من پسرم محمد و بعد از او پسرش علی و بعد از علی پسرش حسن و بعد از حسن پسرش حجةالله قائم می باشد که در ایام غیبت ، مورد انتظار می باشد و مومنین بعد از ظهورش از او پیروی می کنند و اگر یک روز از دنیا باقی نمانده باشد ، خداوند متعال همان روز را طولانی می کند تا آن حضرت ظهور نماید و زمین را از عدالت پر کند بعد از آنکه از ظلم و جور ، پر شده باشد . و اما اینکه چه موقع قیام می کند ، این خبر دادن از وقت آن است و به تحقیق پدرم از جدم از پدرش از پدران بزرگوارش از علی - علیه السلام - برایم حدیث کرد که به پیغمبر اسلام - صلی الله علیه و آله و سلم - گفته شد : این قائم از ذریه تو چه موقع قیام می کند ؟ پس فرمود : مثل او همانند مثل ساعت قیامت است که فقط خدای عزوجل خبر دارد و ناگهان واقع می شود (181) .
ب - حسن بن خالد از امام علی بن موسی الرضا - علیه السلام - روایت کرده است که فرمود : کسی که ورع ندارد ، دیندار نیست و کسی که تقیه ندارد ، دارای ایمان نمی باشد . و شریفترین شما نزد خدا اتقای شما یعنی عالمترین شما به تقیه است .
به آن حضرت گفته شد تا کی ای فرزند رسول خدا ؟
فرمود : تا روز وقت معلوم و آن روز خروج قائم ماست ، پس کسی که قبل از ظهور قائم ما ، تقیه را ترک کند از ما نیست .
به آن حضرت گفته شد ای فرزند رسول خدا ! قائم شما چه کسی است ؟
فرمود : چهارمین فرزند من ، فرزند سیده کنیزان است که زمین را از هر ظلم و ستمی تطهیر می کند و آن کسی است که ولادتش مورد شک خیلی از مردم قرار می گیرد و او صاحب غیبت است و وقتی که ظهور کند ، نور افشانی می کند و ترازوی عدل را بین مردم برقرار می کند و به احدی ظلم نمی شود و او کسی است که بر زمین محیط است و از آسمان منادی ندا می کند و مردم را به سوی او می خواند و همه اهل زمین آن ندا را می شنوند و چنین صدا می زند :
آگاه باشید که حجت خدا کنار بیت الله ظهور کرده ، پس ، از او تبعیت کنید ، زیرا حق در او و با اوست و آن قول خداست که می فرماید : ان نشأ ننزل علیهم من السماء آیة فظلت اعناقهم خاضعین (182) و قول خداوند عزوجل است که می فرماید : یوم ینادی المناد من مکان قریب یوم یسمعون الصیحة بالحق ذلک یوم الخروج (183) یعنی خروج فرزندم مهدی قائم - علیه السلام - (184) .
اینها بعضی از احادیثی بود که از امام رضا - علیه السلام - در شأن امام منتظر - علیه السلام - رسیده بود و مضمون همه این احادیث این است که امام زمان به زودی مصدر نور در تمام کره زمین خواهد شد .