فهرست کتاب


قضاوتهای امیرالمومنین علی علیه السلام

آیه الله علامه حاج شیخ محمد تقی تستری

1- پرچم سیاه!

پیرمردی از بکر بن وائل نقل می کند: در جنگ صفین با حضرت علی علیه السلام بودم عمروبن عاص را دیدم که از میان لشکر دشمن پارچه سیاهی بر سر نیزه ای کرده و آن را بلند نمود. گروهی از مردم گفتند: این پرچمی است که رسول خدا - صلی الله علیه و آله - برای عمرو بسته (یعنی او بر حق است)، این گفتار بین مردم پیچید تا به گوش حضرت علی - علیه السلام - رسید. آن حضرت به مردم فرمود: می دانید داستان این پرچم چیست؟ داستانش این است که رسول خدا آن را برای عمرو بست، و آنگاه فرمود: کیست که این پرچم را بگیرد و به شرایطش عمل نماید. عمرو پرسید؛ شرایطش چیست؟ پیامبر - صلی الله علیه و آله - فرمود: یک شرطش این است که با آن به جنگ مسلمانان نروی، و دیگر آن که از جهاد با کفار فرار نکنی. عمرو آن را گرفت و به هیچ کدام از آن دو شرط عمل نکرد به خدا سوگند هم با آن از جنگ مشرکین گریخت، وهم امروز به جنگ مسلمانان آمد، قسم به خدائی که مردم را آفریده، و دانه را شکافته، این گروه هرگز اسلام نیاورده اند، ولیکن بناچار اسلام را بر زبان جاری نموده و کفر را پنهان کرده اند و هر وقت که یارانی برای خود بیابند باز همان دشمنی که با ما داشته اند اظهار خواهند نمود الا اینکه آنان در صورت ظاهر، نماز را ترک نکرده اند (507)

2- فریبکاری

در تاریخ طبری آمده: مغیره بن شعبه ادعا می کرد که او تازه عهدترین مردم به رسول خدا - صلی الله علیه و آله - است و به مردم می گفت: من انگشتر خود را در میان قبر پیغمبر - صلی الله علیه و آله - انداختم تا با این بهانه داخل در قبر شده بدن رسول خدا - صلی الله علیه و آله - را مس نمایم تا من آخرین کسی باشم که از رسول خدا جدا گشته است. طبری از عبدالله بن حرث نقل کرده که می گوید: من در زمان خلافت عمر یا عثمان به همراه علی - علیه السلام - برای انجام عمره وارد مکه شدیم و آن حضرت در منزل خواهر خود (ام هانی) اقامت گزید و آنگاه که از اعمال عمره فارغ گردید به خانه بازگشت و غسل نمود در این موقع گروهی از عراقی ها به نزد آن حضرت آمده عرضه داشتند: از شما سوالی داریم امام - علیه السلام - به آنان فرمود: گمانم می خواهید از مطلبی که مغیره به شما گفته از این که او تازه عهدترین مردم به رسول خداست بپرسید؟
گفتند: آری.
آن حضرت فرمود: دروغ گفته است، تازه عهدترین مردم نسبت به مردم رسول خدا قثم بن عباس می باشد و او آخرین نفر ما بوده که از میان قبر پیغمبر - صلی الله علیه و آله - خارج گشته است (508).

3- مسح بر کفش

امام باقر - علیه السلام - فرمود: روزی عمر اصحاب رسول خدا - صلی الله علیه و آله - را در حالی که امیرالمومنین - علیه السلام - نیز در میان آنان بود گرد آورده از آنان درباره حکم مسح بر کفش ها پرسش نمود.
مغیره بن شعبه گفت: من رسول خدا - صلی الله علیه و آله - را دیده ام بر کفشها مسح کرده است (509)
امیرالمومنین - علیه السلام - فرمود: آیا پیش از نزول سوره مائده یا پس از آن؟
مغیره: نمی دانم.
علی - علیه السلام - قرآن حکم مسح را بیان نموده که لازم است بر روی پا باشد، و سوره مائده که متضمن این حکم است حدود دو یا سه ماه قبل از رحلت رسول خدا - صلی الله علیه و آله - نازل شده است (510).
فصل پنجاه و یکم
حد غلات و خوارج