فهرست کتاب


جامع آیات و احادیث موضوعی نماز جلد اول

عباس عزیزی

سخن ناشر

و ماخلقت الجن و الانس الا لیعبدون (لیعرفون)
قرآن کریم
غایت کمال انسان معرفت خداست و رسیدن به باب معرفت الله، جز از طریق قرآن و ائمه اطهار - علیهم السلام - میسر نیست، و بی شک آیینه جان آدمی جز در پرتو این دو، فروغ نمی یابد و زنگار دل جز با کلام ربوبی و مفسران کلام الهی زدوده نمی شود.
قرآن کریم صحیفه نور و ودیعه الهی است، نوری که اشعه آن پایان نمی گیرد و چراغی که شعله آن خاموش نمی گردد و دریایی که به قعر آن نتوان رسید و جاده وسیعی که هرگز گمراهی در آن نیست. پس قرآن معدن علم و مرکز دانش و سرچشمه دریای دانایی و فضیلت است.خداوند با قرآن دانشمندانی را که تشنه فضیلت می باشند سیراب می کند و ائمه اطهار - علیهم السلام - مفسر و ناطق کلام خدا و کشتی نجات در گرداب ضلالت می باشند، و هر یک از آنها مشعلی هستند در کوره راه تاریک بشریت، تا راه نجات و هدایت را فراروی انسان بگشایند و او را از خاک تا خدا و از ملک تا ملکوت پرواز دهند.پس سعادت انسان در دنیا و آخرت در گرو ثقل اکبر و ثقل کبیر است و در حدیث معروف ثقلین از رسول خدا - صلی الله علیه وآله و سلم - بیان شده است: انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی....
بدین ترتیب کلام الهی و گفته پیشوایان دین، نور است و از جهل، خرافه پرستی و اوهام پرده بر می دارد و آدمی را با حقیقت خالص و ناب آشنا می سازد.
در سر لوحه دستورات هدایتگرانه الهی و سخنان معصومین - علیهم السلام - معراج مؤمن، نماز قرار دارد و دستوری است که همه انبیاء به آن سفارش کرده اند و وسیله شکر و مایه پاکی و سعادت انسان است.بخش عظیمی از کلام بزرگان دین، معصومین - علیهم السلام - به همین فریضه مهم تعلق گرفته و سخنان گهربار این عزیزان به انحاء مختلف پیرامون آن پرتو افشانی می کند.
از این رو، مؤسسه فرهنگی نبوغ برخود لازم دانسته است برای نشر فرهنگ نماز کتابهایی را به چاپ برساند.یکی از این کتابها که از اهمیت و امتیازات فراوانی برخوردار است، کتاب جامع آیات و احادیث موضوعی است که جلد اول و دوم آن در نماز می باشد و در قالب 26 فصل، شامل 150 آیه و حدود دو هزار حدیث به صورت موضوعی جمع آوری شده است.این کتاب برای همه، بخصوص قشر طلبه و محققین و دانشجویان و مربیان مفیدو ارزنده خواهد بود.
در اینجا لازم می دانیم از زحمات برادر فاضل حضرت حجةالاسلام عباس عزیزی تشکر نماییم.ایشان کتابهای فراوانی تألیف نموده اند که سهم موضوع نماز در آنها 12 عنوان بوده است که ستاد اقامه نماز و این مؤسسه توفیق نشر آن را داشته اند.
امید است خداوند متعال ما را از نمازگزاران واقعی قرار دهد و نماز را مایه سعادت ما در دنیا و نوری در عالم برزخ و شفیع در روز قیامت برایمان قرار دهد.
مؤسسه فرهنگی انتشارات نبوغ

مقدمه

گفته های پیشوایان دین، نور است و پرده از تاریکی برداشته، جهالت را می زداید و آدمی را با حقیقت ناب، آشنا می سازد.
وقتی در این آینه شفاف و چشمه زلال معرفت به نظاره و تماشای نماز می نشینیم، ابعادی تازه تر و سیمایی درخشانتر از نماز را مشاهده می کنیم.
کتاب حاضر، ما را به این تماشا دعوت کرده، دنیایی دیگر از نماز را در برابر دیدگان ما خاکیان ترسیم می کند.
هنگامی که دیده می گشاییم و به این آینه می نگریم، نماز را چنین می بینیم:
بهترین نردبان قرب ؛
چشمه جوشان خیر و برکت ؛
کلید گشایش مشکلات ؛
شست و شو دهنده دل ؛
روح عرفان و اخلاص ؛
برترین شعار پیامبران و امامان (ع).
اینها گوشه ای از افق بیکران نماز در آینه حدیث است.
در این نوشتار، سخنانی نورانی از قرآن کریم و اولیاء دین در باب نماز، گردآوری شده و در 26 فصل منظم گشته است و شامل 150 آیه و حدود 2000 حدیث، غیر از بعد احکام، می باشد که از اکثر کتب شیعه و سنی جمع آوری شده است.
این تعداد حدیث، نشان دهنده اهمیت فوق العاده نماز و مظلومیت آن است که در کتابهای مختلف تدوین شده و نمازگزاران، دستشان از این احادیث کوتاه بوده است ؛ اما با مساعی مؤسسه انتشارات نبوغ، که امر طبع و نشر این کتاب را بر عهده گرفته است، نمازگزاران پی به اهمیت و اسرار نماز خواهند برد که امید است جامعه، یکپارچه به سوی نماز حرکت کرده و قلمها در راستای این امر مهم به کار افتند و محققین و مؤلفین و مبلغین برای نشر و ترویج بزرگترین واجب الهی تلاش نمایند.
امتیازات این کتاب از این قرار است:
1 - دسته بندی آیات و احادیث به سبک موضوعی.
2 - اعراب گذاری کامل.
3 - اختصاص عنوان برای هر حدیث.
4 - جمع آوری احادیث از منابع شیعی و سنی با ذکر کامل مأخذ آن.
5 - ترجمه روان.
6 - نگارش آیات و احادیث با خط درشت.
7 - فهرست اجمالی و تفصیلی عناوین.
خداوند را سپاسگزارم که مرا توفیق داد تا در راستای این مهم قدم بردارم و امیدوارم که سخنان گوهربار ائمه اطهار - علیهم السلام - ما را به بهره کافی برساند.
در خاتمه لازم می دانم از همه کسانی که برای احیاء نماز تلاش می نمایند، خصوصا از جناب حجةالاسلام آقای قرائتی که دلسوزانه و عاشقانه در این راه گام بر می دارند، و نیز از برادر گرامی ام حجةالاسلام قربانعلی دهدایی که در ویراستاری این مجموعه همکاری لازم را به عمل آوردند، و همچنین از برادر عزیزم آقای برقعی و همکاران ایشان در مؤسسه پژوهش که در حروفچینی و صفحه آرایی زحمت فراوانی را متحمل شدند، و نیز از مؤسسه فرهنگی انتشارات نبوغ که برای چاپ و نشر این اثر با بهترین کیفیت اقدام نمودند، صمیمانه قدردانی و سپاسگزاری نمایم.
رب اجعلنی مقیم الصلاة و من ذریتی
عباس عزیزی اراکی
حوزه علمیه قم
خرداد 1375 / شوال 1416

فصل اول: