فهرست کتاب


مردان علم در میدان عمل جلد 4

سید نعمت الله حسینی‏‏‏‏‏‏

کلام آیت الله اراکی درباره شجاعت امام خمینی قدس سره

حجة الاسلام و المسلمین آقای طاهری خرم آبادی در مصاحبه تلویزیونی خود درباره مرجعیت آیت الله العظمی اراکی فرمود: در سال 1342 که آغاز انقلاب اسلامی بود همراه مرحوم آیت الله حاج آقا روح الله کمالوند به حضور حضرت آیت الله اراکی شرفیاب شدیم آیت الله اراکی در ضمن فرمایشات خود متوجه مرحوم کمالوند شده فرمودند: این همنام شما (حاج آقا روح الله خمینی یعنی حضرت امام قدس سره) اگر در روز عاشورا در کربلا حاضر بود حتماً در صف اول یاران وفادار حضرت سیدالشهدا - علیه السلام - قرار گرفته و به فیض شهادت نائل می شد.
و نیز نقل شده که در هنگام ملاقات حضرت امام - قدس سره - با ایشان فرموده است: شما در این انقلاب شبیه همان کاری را کردید که جدت امیرالمؤمنین - علیه السلام - با عمرو بن عبدود کرد.
در منزل حضرت امام خمینی در قم آقای حجة الاسلام و المسلمین احمدی خمینی یکی از خویشان امام فرمود: روزی امام مریض بود حضرت آیت الله اراکی به عیادت ایشان آمده بود به امام فرمود: شما اگر در زمان حضرت سید الشهداء - علیه السلام - در کربلا بودید حتماً در صف اول شهدا بودید.
و نیز در همان مجلس نقل کرد حجة الاسلام و المسلمین آقای آقا سعید اشراقی از صبیه امام که همسر آقا شهاب الدین اشراقی بود که: وقتی که مرحوم حاج آقا مصطفی فرزند عزیز و فاضل امام بطور مرموزی از دنیا رفت امام در خلوت و دور از اغیار بسیار می گریست و اشک می ریخت و بی تابی می کرد ولی اگر در همان وقت کسی وارد می شد چنان بر خود مسلط بود که به حال عادی برمی گشت و هیچگونه آثار حزن و اندوه از خود نشان نمی داد.
- امام خمینی

اول باید من کشته شوم

در روز پنجشنبه 13 خرداد 1372 چهارمین سالگرد رحلت حضرت امام خمینی - قدس سره - از حجة الاسلام و المسلمین انصاری یکی از یاران نزدیک آن حضرت شنیدم که بوسیله رادیو ایران گفت: در زمان جنگ ایران و عراق که از سوی رژیم عراق شهرهای ایران موشک باران می شد و برای در امان ماندن هر کسی برای خود پناهگاهی می ساخت ما هم به فکر افتادیم که برای حفظ جان امام پناهگاهی برای آن بزرگوار بسازیم پس از انجام و تهیه پناهگاه به خدمت امام آمده و به اطلاع امام رساندیم ولی امام از قبول آن امتناع فرمودند و فرمودند: این سزاوار است اگر یک موشکی به این محل جماران بخورد و در گوشه ای پیره زنی کشته شود و من سالم بمانم؟ نه این درست نیست و اگر بناست در اثر موشک در جماران کسی کشته شود اول باید من کشته شوم.
- امام خمینی

هر وقت همه طلبه ها صاحب خانه شدند

در منزل حضرت امام در شهر قم از نزدیکان آن مرحوم شنیدم که در نجف اشرف به حضرت امام عرض کردند: آقا حاج سید احمد آقا فرزند شما خانه ندارد برای ایشان خانه ای تهیه فرمائید امام در پاسخ فرمودند: هر وقت همه طلبه ها صاحب خانه شدند احمد هم باید خانه داشته باشد.
- زهد