فهرست کتاب


مردان علم در میدان عمل جلد 4

سید نعمت الله حسینی‏‏‏‏‏‏

دفاع حضرت امام خمینی (ره) از روحانیت مبارز

ایادی شیطان در تنگناها و سختی ها به سراغ مردم می روند که بگویند روحانیت مسبب مشکلات و نارسائیها است آنهم کدام روحانی؟ روحانی بی درد و بی مسئولیت؟ نه بلکه روحانیتی که در همه حوادث جلوتر از دیگران در معرض خطر بوده است.
کسی مدعی آن نیست که مردم و پابرهنه ها مشکلی ندارند؟ و همه امکانات در اختیار مردم است، مسلم آثار ده سال محاصره و جنگ و انقلاب در همه جا ظاهر می شود و کمبودها و نیازها رخ می نماید ولی من با یقین شهادت می دهم که اگر افرادی غیر از روحانیت جلودار حرکت انقلاب و تصمیمات بودند امروز جز ننگ و ذلت و عار در برابر آمریکا و جهانخواران و جز عدول از همه معتقدات اسلامی و انقلابی چیزی برایمان نمانده بود.(600)
- علمای مبارز

دفاع حضرت امام خمینی (ره) از روحانیت مبارز

ایادی شیطان در تنگناها و سختی ها به سراغ مردم می روند که بگویند روحانیت مسبب مشکلات و نارسائیها است آنهم کدام روحانی؟ روحانی بی درد و بی مسئولیت؟ نه بلکه روحانیتی که در همه حوادث جلوتر از دیگران در معرض خطر بوده است.
کسی مدعی آن نیست که مردم و پابرهنه ها مشکلی ندارند؟ و همه امکانات در اختیار مردم است، مسلم آثار ده سال محاصره و جنگ و انقلاب در همه جا ظاهر می شود و کمبودها و نیازها رخ می نماید ولی من با یقین شهادت می دهم که اگر افرادی غیر از روحانیت جلودار حرکت انقلاب و تصمیمات بودند امروز جز ننگ و ذلت و عار در برابر آمریکا و جهانخواران و جز عدول از همه معتقدات اسلامی و انقلابی چیزی برایمان نمانده بود.(601)
- امام خمینی

کلام آیت الله اراکی درباره شجاعت امام خمینی قدس سره

حجة الاسلام و المسلمین آقای طاهری خرم آبادی در مصاحبه تلویزیونی خود درباره مرجعیت آیت الله العظمی اراکی فرمود: در سال 1342 که آغاز انقلاب اسلامی بود همراه مرحوم آیت الله حاج آقا روح الله کمالوند به حضور حضرت آیت الله اراکی شرفیاب شدیم آیت الله اراکی در ضمن فرمایشات خود متوجه مرحوم کمالوند شده فرمودند: این همنام شما (حاج آقا روح الله خمینی یعنی حضرت امام قدس سره) اگر در روز عاشورا در کربلا حاضر بود حتماً در صف اول یاران وفادار حضرت سیدالشهدا - علیه السلام - قرار گرفته و به فیض شهادت نائل می شد.
و نیز نقل شده که در هنگام ملاقات حضرت امام - قدس سره - با ایشان فرموده است: شما در این انقلاب شبیه همان کاری را کردید که جدت امیرالمؤمنین - علیه السلام - با عمرو بن عبدود کرد.
در منزل حضرت امام خمینی در قم آقای حجة الاسلام و المسلمین احمدی خمینی یکی از خویشان امام فرمود: روزی امام مریض بود حضرت آیت الله اراکی به عیادت ایشان آمده بود به امام فرمود: شما اگر در زمان حضرت سید الشهداء - علیه السلام - در کربلا بودید حتماً در صف اول شهدا بودید.
و نیز در همان مجلس نقل کرد حجة الاسلام و المسلمین آقای آقا سعید اشراقی از صبیه امام که همسر آقا شهاب الدین اشراقی بود که: وقتی که مرحوم حاج آقا مصطفی فرزند عزیز و فاضل امام بطور مرموزی از دنیا رفت امام در خلوت و دور از اغیار بسیار می گریست و اشک می ریخت و بی تابی می کرد ولی اگر در همان وقت کسی وارد می شد چنان بر خود مسلط بود که به حال عادی برمی گشت و هیچگونه آثار حزن و اندوه از خود نشان نمی داد.
- شجاعت