فهرست کتاب


مردان علم در میدان عمل جلد 4

سید نعمت الله حسینی‏‏‏‏‏‏

اراده استوار مرحوم شیخ آقا بزرگ تهرانی

نقل شده است که معظم له در سن 65 سالگی در اثر نقاهتی به پزشک مراجعه کرد، پزشک پس از معاینات اولیه می گوید: علائمی از بیماری سل در شما مشاهده می شود که برای پیشگیری از توسعه آن نخست باید سیگار را ترک کنید.
علامه تهرانی جواب می دهند: من تا حالا در استعمال سیگار مرتکب اشتباهی شده ام و بعد از این، این اشتباه بزرگ را تکرار نمی کنم و به شما قول می دهم که از همین لحظه سیگار را ترک کنم و از همان روز آن را ترک کرد و هر وقت میل به سیگار پیدا می کرد یک عدد آب نبات در دهان می گذاشت.(170)
- علمای دینی

سید موسی زرآبادی: این افلاطون، این افلاطون

مرحوم سید موسی زرآبادی عالمی بوده است ربانی و متاللهی قرآنی و مربی سترک، و سازنده ارواحی قوی و پرورش دهنده بزرگانی مانند حاج شیخ مجتبی قزوینی خراسانی (1318 ق 1386 ق) است. شاگردی بزرگ پرورده استادی بزرگ.
مرحوم شیخ از استاد خود (مرحوم آقا تعبیر می کرد) و از آن استاد با عظمت بسیار یاد می نمودند، و از احوال روحی مرحوم آقا خصوصیاتی ابراز می داشتند، و یک بار در حالی ویژه، چنین فرمودند: گاه که مرحوم آقا در باب معارف خالص الهی سخن می گفت و اوج می گرفت و از یافته های خویش پرده می گشود و حقایقی را بر زبان می آورد در آن اوجهای متعالی بیان حقایق معرفت قرآنی، می گفت: این افلاطون، این افلاطون؟ (اکنون افلاطون الهی کجاست تا بنگرد که حقایق و معارف قرآن در چه اوجی جای دارد).(171)
- سیره علما

آیت الله درچه ای و آیت الله بروجردی در مرگ برادرشان درس را ترک نکردند

آیت الله حاج شیخ حیدر علی محقق در مصاحبه خود با مجله حوزه فرموده است: مرحوم طیب داستانی را نقل کرده است که بسیار آموزنده است و آن اینکه: من یازده سال در درس خارج آقا سید محمد باقر درچه ای شرکت کردم. در تمامی این مدت فقط یک بار، درس ایشان تعطیل شد، و آن هم چاره ای نبود، زیرا درس اول را گفته بود که خبر آوردند، برادر شما، آقا سید محمد حسین درچه ای، فوت کرده است.
آقا فرمودند: خدا رحمتش کند. خواست درس دوم را شروع کند،
گفتند: آقا ایشان وصیت کرده اند که شما بر جنازه اش نماز بگزارید. از این روی، ناچار شدند و درس را تعطیل کردند.
شبیه این را ما، در مرحوم آیت الله العظمی بروجردی دیدیم. تلگرافی از بروجرد برای ایشان آمد که: اخوی شما به رحمت خدا رفته است.
ایشان دستور داده اند پیش از ظهر، در مسجد بالای سر مجلس ختمی برگزار کردند. و بعد از ظهر همان روز طبق معمول جلسه درس را برگزار کردند، بدون اینکه یک روز درس را تعطیل کنند.(172)
- تدریس