فهرست کتاب


اخلاق در خانواده و تربیت فرزند

سید محمد نجفی یزدی‏

مقدمة:

اهمیت اخلاق و روابط سالم در خانواده

یکی از افتخارات بزرگ آئین مقدس اسلام، توجه خاص و تأکید فراوان در مورد نظام خانواده است.
اهمیت ازدواج و تشکیل خانواده و برقراری روابط سالم میان زن و مرد، والدین و اولاد، امروز بر کسی پوشیده نیست.
جامعه یک مجموعه است متشکل از افراد که طبق قوانین خاصی با هم زندگی می کنند، اگر افراد آن جامعه، دارای استعدادهای خوب و سپس اخلاق و روحیات عالی باشند، آن جامعه نیز موفق خواهد بود.
خانواده پایه اساسی هر فرد در جامعه محسوب می شود، بطوریکه اگر افراد خانواده بتوانند با روابطی شایسته و مناسب، روح و جسم یکدیگر را آرامش بخشند و زمینه شکوفا شدن صفات و استعدادهای درونی را آماده کنند، جامعه ای موفق بوجود خواهد آمد. اگر زن و شوهر، با تفاهم کامل و دوستی و صمیمیت، محیطی با صفا در خانه ایجاد کنند، آنها نه تنها با این کار، فرزندانی شایسته و با ادب پر استعداد پرورش می دهند، بلکه خودشان نیز از این محیط سالم نیرو می گیرند و زندگی آنها همواره پر فروغ و با نشاط خواهد بود.
مرد و زن، همواره از دیدن یکدیگر لذت می برند، و در کارهای مربوط به خود نشاط و آمادگی بیشتر برای حل مشکلات و یا استقامت در مقابل آنها خواهند داشت، چرا که فضای محبت و امید، همواره نشاط آفرین و پویا خواهد بود.
محیط سالم خانواده، فضای بسیار مناسبی است برای شکوفا شدن استعدادهای فکری و روحی و جسمی فرزندان، تا بتوانند، به سعادت خود و اجتماع کمک کنند.
به امید اینکه جوانان و افراد یک خانواده در راه سعادت و خود و اجتماع اسلامی کوشا باشند.
مابنی بناء فی اسلام احب الی الله عزوجل من التزویج
پیامبر گرامی اسلام فرمود: هیچ بنایی در اسلام، نزد خداوند عزوجل، محبوبتر از (کانون) ازدواج نیست.(1)
قم حوزه علمیه، سید محمد نجفی یزدی 10/10/370

فصل اول آئین همسرداری