فهرست کتاب


موعود شناسی و پاسخ به شبهات

علی اصغر رضوانی‏

521 : رجعت به چه معنا است؟

شیعه امامیه معتقد است که پس از ظهور حضرت مهدی علیه السلام و تشکیل حکومت عدل الهی در سرتاسر جهان گروهی از اولیای الهی و دوست داران خاندان رسالت و برخی از معاندان و دشمنان خاندان وحی که از دنیا رفته اند به دنیا باز می گرداند. اولیای الهی و صالحان با دیدن حاکمیت حق و عدل و گسترده گیتی شادمان می شوند. و نیز پرتویی از ثمرات ایمان و اعمال صالح خود را در دنیا مشاهده می نمایند. معاندان و دشمنان اهل بیت علیهم السلام نیز بخشی از جزای اعمال ناشایست خود را در این دنیا مشاهده کرده و به کیفر آن خواهند رسید.

522 : سابقه اعتقاد به رجعت از چه زمانی است؟

اعتقاد به رجعت از مباحث ریشه داری است که اعتقاد به آن از خصوصیات مکتب اهل بیت علیهم السلام است. گر چه اصل این عقیده سرچشمه قرآنی داشته و در احادیث رسول خدا صلی الله علیه و آله نیز به آن اشاره شده است. لذا با مراجعه به کتاب های تراجم اهل سنت مشاهده می نماییم که از امامیه با این اعتقاد یاد می کنند. در بین اصحاب امامان نیز مشاهده شده که با مخالفان خود بر سر این عقیده مباحثات زیادی داشته اند که از آن جمله به مباحثات مومن الطاق با ابو حنیفه می توان اشاره کرد.
به همین جهت در طول تاریخ اسلام، علمای شیعه سعی زیادی در راه تثبیت این عقیده داشته اند به حدی که برخی در این باره کتاب تألیف کرده اند.
شیخ صدوق رحمة الله علیه می فرماید: قول صحیح آن است که رجعت در میان امت های پیشین بود است، و پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: هر آنچه در بین امت های پیشین اتفاق افتاده در این امت نیز اتفاق خواهد افتاد، پس واجب است که در این امت نیز رجعت باشد.(1332)
شیخ مفید رحمة الله علیه می فرماید: خداوند متعال گروهی از امت محمد صلی الله علیه و آله را بعد از وفاتشان و قبل از روز قیامت محشور خواهد نمود و این عقیده مختص به آل محمد صلی الله علیه و آله است و قرآن نیز بر آن شاهد می باشد.(1333)
سید مرتضی می فرماید: از اعتقادات شیعه آن است که خداوند متعال هنگام ظهور امام مهدی علیه السلام گروهی از شیعیان را که از دنیا رفته اند باز می گرداند تا به ثواب یاری و نصرت آن حضرت نایل شده و دولت او را مشاهده نمایند. همچنین گروهی از دشمنان را باز می گرداند تا انتقامش را از آنان بستاند.(1334)

523 : آیا رجعت از ضروریات تشیع است؟

اصل اعتقاد به رجعت مطابق رای گروهی از علمای امامیه از ضروریات مذهب به حساب می آید؛
شیخ حر عاملی می فرماید: همانا ثبوت رجعت نزد همه علمای معروف و مصنفین مشهور از ضروریات مذهب امامیه به حساب می آید و حتی عامه نیز از این موضوع باخبرند.(1335)
مرحوم مجلسی می فرماید: همانا اعتقاد به رجعت در همه عصرها مورد اجماع شیعه بوده و این مسأله مانند خورشید در وسط روز معلوم است.(1336)
علامه طباطبایی رحمة الله علیه می فرماید: روایات رجعت از طریق اهل بیت علیهم السلام به تواتر معنوی به ما رسیده است.(1337)
گر چه در معنای رجعت بین علما اختلاف شده و برخی آن را به معنای رجعت دولت گرفته اند، اما در اصل عقیده به رجعت اتفاق است، بلکه معنای معهود آن که همان بازگشت به این دنیا در عصر ظهور است معنای مشهور نزد علمای شیعه است.