فهرست کتاب


موعود شناسی و پاسخ به شبهات

علی اصغر رضوانی‏

474 : آیا در میان این همه مسلمان و شیعه 313 نفر یار برای حضرت وجود ندارد؟

ر پاسخ این سوال می گوییم:
اولا:
در روایات مختلف برای یاران و اصحاب خاص حضرت مهدی علیه السلام صفات و خصوصیات یژه ای ذکر شده که باید در 313 نفر موجود باشد، و ما به برخی از آن صفات قبلا اشاره کردیم.
ثانیا: همان گونه که در جای خود اشاره کرده ایم، از مجموعه احادیث استفاده می شود که حضرت دو دسته یار و یاور بعد از ظهور دارند: یکی یاوران خاص که 313 نفرند و دسته دیگر یاوران عام که ده هزار نفرند و باید این اعداد جمعیت نیز آماده شود.
ثالثا:
فراهم شدن 313 نفر از یاران خاص حضرت علت تامه برای ظهور حضرت نیست، بلکه یکی از شرایط تحقق ظهور است، حضرت با کمک این تعداد افراد حکومت عدل گستر جهانی را پیاده خواهد کرد اما اینکه آیا فراهم شدن این تعداد نفر علت تامه ظهور است؟ خیر، بلکه علل و عوامل و شرایط دیگری از جمله فراهم شدن زمینه لازم و مساعد برای حکومت حضرت نیز لازم است.

تاریخ بعد از ظهور

475 : آیا در عصر ظهور همه یک عقیده و مرام خواهند داشت؟

برای تشکیل جامعه واحد و امت واحده، یک موضوع ضروری است و آن جهان بینی واحد و اعتقاد واحد است.
در دوران ظهور و روزگار دولت عدل بنیاد مهدوی علیه السلام جهان بینی واحدی بر جهان حاکم می گردد و راه و روش و برنامه ها یکی است، و یک پارچگی و یگانگی واقعی در عقیده و مرام پدید می آید، و مردمان همه یکدل و یک زبان به سوی سعادت و صلاح حرکت می کنند.
امام مهدی علیه السلام که مصلحی حقیقی است و راه و روش او بر پایه قانون جاویدان حق و عدل استقرار دارد و با فطرت و سرشت انسان ها هماهنگ و سازگار است، وحدتی واقعی را بر اساس اصول توحید و ایدئولوژی اسلامی پی می ریزد و همه انسان ها را در زیر شعار یگانه و دین واحد گرد می آورد.
امام علی علیه السلام به مالک بن حمزه فرمود: ... در این زمان قائم ما قیام کند و همه را بر یک مرام و عقیده گرد آورد.(1238)
امام صادق علیه السلام فرمود: فوالله یا مفضل! لیرفع عن الملل و الادیان الاختلاف و یکون الدین کله لله(1239)؛ ... به خدا سوگند ای مفضل! [امام قائم ]از میان ملت ها و آیین ها اختلاف را بر می دارد و یک دین بر همه حاکم می گردد.