فهرست کتاب


موعود شناسی و پاسخ به شبهات

علی اصغر رضوانی‏

436 : حضرت مهدی علیه السلام بعد از ظهور چه عملی انجام می دهند؟

مطابق روایات بعد از ظهور بین رکن و مقام خطبه ای خوانده، آن گاه مردم را به بیعت با خود دعوت می نماید:
نعمانی به سندش از جابر بن یزید جعفی از امام باقر علیه السلام نقل کرده که در حدیثی طولانی فرمود: و قائم در آن روز در مکه است، تکیه بر بیت الحرام داده و به آن پناه می برد. آن گاه ندا می دهد: یا ایها الناس!....(1171)
مجلسی به سندش از امام باقر علیه السلام نقل کرده که فرمود: همانا او - امام زمان علیه السلام - به سوی مسجد الحرام به حرکت در می آید و در آنجا کنار مقام ابراهیم چهار رکعت نماز می گزارد و با تکیه بر حجر الاسود حمد خدا و ثنای او را به جای آورده و یادی نیز از پیامبر کرده و بر او درود می فرستد. آن گاه سخنی را آغاز خواهد کرد که هرگز کسی چنین سخن نگفته است....(1172)
نعمانی به سندش از امام باقر علیه السلام نقل کرده که در حدیثی فرمود: گویا بر او نظر می کنیم در حالی که بین رکن و مقام مردم با او بیعت می کنند....(1173)

437 : اول کسی که با حضرت مهدی علیه السلام بیعت می کند چه کسی است؟

مطابق روایات اول کسی که با حضرت مهدی علیه السلام بیعت می کند جبرئیل است.
ابان بن تغلب از امام صادق علیه السلام نقل کرده که فرمود: همانا اول کسی که با قائم علیه السلام بیعت می کند جبرئیل است....
طبرسی از ابی عبدالله علیه السلام نقل کرده که در حدیثی فرمود: ...پس خداوند عزوجل جبرئیل را می فرستد تا نزد او آمده و سؤال کند، به او می گوید: به چه چیزی دعوت می کنی؟ قائم او را از ماهیت دعوت خبر می دهد. جبرئیل می گوید پس من اول کسی هستم که با تو بیعت می کنم. آن گاه می گوید کف دستت را بده و آن را بر دست خود مسح می کند....(1174)
در اینکه بیعت جبرئیل به چه معنا است دو احتمال وجود دارد:
1- معنای رمزی: به این معنا که مقصود از آن تأیید الهی برای حضرت است، زیرا جبرئیل بزرگترین نماینده الهی است. ولی این معنا در صورتی صحیح است که حمل بر معنای صریح و ظاهر آن ممکن نباشد در حالی که چنین نیست.
2- معنای رایج: به این معنا که مقصود به بیعت همان معنای رایج آن است که مردم با خلیفه و دیگران انجام می دهند. و فایده آن دو چیز است:
الف: توجه مردم به لزوم بیعت با حضرت.
ب: تأیید حرکت و قیام امام زمان علیه السلام.

438 : آیا جبرئیل بعد از وفات رسول خدا صلی الله علیه و آله عهد کرده که بر زمین نازل نشود؟

اربلی در کشف الغمه از امام صادق علیه السلام نقل کرده که فرمود: جبرئیل نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله به جهت عیادت آمد و عرض کرد: سلام بر تو ای محمد این آخرین روزی است که به سوی دنیا فرود می آیم.(1175)
و نیز از امام باقر علیه السلام نقل کرده که فرمود: هنگامی که وفات رسول خدا صلی الله علیه و آله نزدیک شد... در آن هنگام جبرئیل گفت: ای محمد این آخرین نزول من به دنیا بود....(1176)
پاسخ :
اولا: همه این روایات مقید به قیدی است و آن اینکه تا مادامی که مصلحتی در بین نباشد.
ثانیا:
مقصود جبرئیل آن بود که به جهت نزول وحی دیگر بعد از وفات پیامبر نازل نمی شود، زیرا شریعت با حلت ایشان کامل خواهد شد.
ثالثا:
بر فرض تعارض، روایات نزول حضرت جبرئیل و بیعت با امام زمان علیه السلام از حیث تعداد بیشتر بوده و از حیث سند صحیح تر است.