فهرست کتاب


موعود شناسی و پاسخ به شبهات

علی اصغر رضوانی‏

329 : مومنین چه تکالیفی در عصر غیبت نسبت به امام زمان علیه السلام دارند؟

در مورد حضرت مهدی علیه السلام و موقعیت آن حضرت هر یک وظایف سنگینی بر عهده دارند اینک به برخی از آنها اشاره می کنیم:
1- ایمان به حتمی بودن خروج مهدی علیه السلام
در روایات اهل سنت می خوانیم که پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: من انکر خروج المهدی فقد کفر بما انزل علی محمد(908)؛ هر کس منکر خروج مهدی شود به آنچه بر محمد صلی الله علیه و آله نازل شده کفر ورزیده است.
2- صبوری و تمسک به دین حق در فتنه ها
امام صادق علیه السلام فرمود: طوبی لمن تمسک بأمرنا فی غیبة قائمنا فلم یزغ قلبه بعد الهدایة(909)؛ خوشا به حال کسی که در غیبت قائم ما متمسک به امر ما شده و قلب او بعد از هدایت منحرف نشود.
3- تمسک به ولایت امام غایب
امام باقر علیه السلام از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل کرده که فرمود: طوبی لمن ادرک قائم اهل بیتی و هو یأتم به فی غیبته قبل قیامه و...(910)؛ خوشا به حال کسی که قائم اهل بیت مرا درک کند و در غیبت او قبل از قیامش به او اقتدا کند و....
4- طلب معرفت امام زمان علیه السلام از خداوند متعال
کلینی رحمة الله علیه به سند خود از ابو بصیر نقل کرده که امام باقر علیه السلام به من فرمود: هل عرفت امامک؟ قال: قلت: ای والله قبل ان اخرج من الکوفة، فقال: حسبک اذا(911)؛ آیا امامت را شناخته ای؟ عرض کردم آری به خدا سوگند قبل از آنکه از کوفه خارج شوم، فرمود: بس است تو را در این هنگام.
5- تجدید بیعت و ثبات بر اطاعت
در دعای عهد از امام صادق علیه السلام می خوانیم: اللهم انی اجدد له فی صبیحة یومی هذا و ما عشت فی ایامی عهدا و عقدا و بیعة له فی عنقی لا احول عنها و لا ازول ابدا، اللهم اجعلنی من انصاره و اعوانه و الذابین عنه...(912)؛ بار خدایا همانا من برای او [حضرت مهدی علیه السلام ] در این روزم عهد و پیمان و بیعتی را در گردنم تجدید می کنم بیعتی که از آن بازنگشته و هرگز آن را زایل نمی سازم، بار خدایا مرا از یاران و کمک کاران و مدافعین از آن حضرت قرار بده.
در این دعا سخن از تجدید عهد با امام خود در هر روز است.
6- مقابله با شبهات و اشکالات
امام صادق علیه السلام در حدیثی فرمود: ایاکم و الشک و الارتیاب انفوا عن نفوسکم الشکوک، و قد حذرتم فاحذروا و من الله اسئل توفیقکم و ارشادکم(913)؛ خود را از شک و تردید دور کنید و از شک ها بپرهیزید شما بر حذر داده شدید پس حذر کنید و من توفیق و ارشاد شما را از خداوند خواستارم.
7- کمک و یاری برادران مومن
امام صادق علیه السلام در حدیثی جمله و عملوا الصالحات در سوره العصر را بر مواسات و هم یاری برادران دینی منطبق ساخته اند.(914)
در تفسیر امام عسکری علیه السلام آمده است: هر کس متکفل یتیمی برای ما شود که محنت استتار ما او را وامانده کرده و از علوم ما که به دستش رسیده او را سرشار کند تا اینکه ارشاد شده و هدایت یابد خداوند متعال در حق او می فرماید: یا ایها العبد الکریم المواسی! انا اولی بالکرم منک، اجعلوا له یا ملائکتی فی الجنان بعدد کل حرف علمه ألف ألف قصر...(915)؛ ای بنده کریم که یاری کننده ای من از او در این کرم اولی ترم ای ملائکه من برای او در بهشت به هر حرفی که تعلیم داده یک ملیون قصر دهید....
8- فریب نخوردن از مدعیان دروغین مهدویت
امام صادق علیه السلام فرمود: و لتعرفن اثنی عشر رایة مشتبهة لا یدری أی من أی(916)؛ ...و به طور حتم دوازده پرچم و دعوت مشتبه بر پا خواهد شد که از همدیگر تشخیص داده نمی شود....
9- زیاد دعا کردن برای تعجیل فرج
حضرت مهدی علیه السلام در توقیعی که در جواب سؤال های اسحاق بن یعقوب فرستادند فرموده اند: اکثروا الدعاء بتعجیل الفرج فان ذلک فرجکم(917)؛ زیاد برای تعجیل فرج دعا کنید زیرا فرج شما در آن است.
10- اجتناب از جزع
کلینی رحمة الله علیه به سندش از امام صادق علیه السلام نقل کرده که فرمود: انما هلک الناس من استعجالهم لهذا الامر ان الله لا یعجل لعجلة العباد ان لهذا الامر غایة ینتهی الیها...(918)؛ همانا مردم به جهت عجله کردن در این امر هلاک شدند، خداوند به خاطر عجله بندگان عجله نخواهد کرد زیرا برای این امر نهایتی است.
11- وقت معین نکردن برای ظهور
امام صادق فرمود: انا اهل بیت لا نوقت(919)؛ همانا ما اهل بیت وقت معین نمی کنیم.
12- دوست داشتن حضرت علیه السلام
در روایات فراوانی به دوستی اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام و از آن جمله حضرت مهدی علیه السلام سفارش شده است و این به نوبه خود می تواند در جلب توجه مردم به حضرت علیه السلام و پیروی از دستورات او و دیگر امامان تأثیر بسزایی داشته باشد.

حسب و نسب امام مهدی علیه السلام

330 : مشخصات ظاهری حضرت چیست و آیا کسی می تواند خودش را به صورت حضرت درآورد؟

امام زمان علیه السلام بعد از شهادت پدرش هنگامی که برای نماز بر جنازه او حاضر شد مردم او را مشاهده کردند در حالی که طفلی گندم گون بود با موهای فری و بین دندانهای جلو او باز بود.(920)
شیخ طوسی رحمة الله علیه از برخی کسانی که حضرت را در خلال غیبت صغرا مشاهده کردند نقل می کند که آن حضرت جوانی زیبارو، با بویی معطر، و هیبتی عظیم بود. راوی می گوید: هنگامی که سخن می گفت، کسی را بهتر از او در سخن گفتن ندیدم.(921)
در روایتی دیگر می خوانیم که راوی گفت: حضرت جوانی گندم گون بود و هرگز کسی را به مانند او در زیبایی و اعتدال قامت ندیدم.(922)
و در روایتی دیگر آمده است: قد او نه طولانی است و نه کوتاه، بلکه معتدل القامه است. سر مبارکش گرد و پیشانی اش پهن است. بینی او کشیده و گونه های او صاف و بر گونه راستش خالی است.(923)
در مورد ذیل سؤال که آیا کسی می تواند خودش را به شکل و شمایل حضرت علیه السلام درآورد یا خیر؟ می گوییم: اگر چه به حسب ظاهری کسی بتواند خودش را به مانند حضرت در اوصافی که ذکر شد درآورد ولی علائم ظهور که در جای خود ثابت شده و نیز با اعجازی که حضرت از خود نشان می دهند هرگز کسی در امامت او شک نخواهد کرد. و این مقتضای لطف خداوند است. و لطف بر او واجب است، و لذا به طور حتم کاری خواهد کرد که وجود حضرت در عصر ظهور به کسی مشتبه نخواهد شد.