فهرست کتاب


موعود شناسی و پاسخ به شبهات

علی اصغر رضوانی‏

273 : غیبت حضرت مهدی علیه السلام به چه کیفیتی است؟

در رابطه با کیفیت غیبت حضرت دو نظریه است:
1- نظریه خفای شخص: یعنی اینکه وجود حضرت از دید مردم مخفی است. دلیل این نظریه روایاتی است که از طرق اهل بیت علیه السلام رسیده است.
امام رضا علیه السلام فرمود: لا یری جسمه...(829)؛ جسم او دیده نمی شود....
امام صادق علیه السلام فرمود: ... الخامس من ولد السابع یغیب عنکم شخصه...(830)؛ ... پنجمین از اولاد هفتمین، شخصش از شما غایب خواهد شد....
2- نظریه خفای عنوان: به این معنا که مردم او را می بینند ولی هرگز به عنوان مهدی موعود به او آشنایی پیدا نمی کنند. دلیل بر این نظریه نیز روایت محمد بن عثمان عمری است که فرمود: والله ان صاحب هذا الامر لیحضر الموسم کل سنة فیری الناس و یعرفهم و یرونه و لا یعرفونه(831)؛ به خدا سوگند! همانا صاحب این امر در موسم حج هر سال حاضر می شود مردم را می بیند و آنها را نیز می شناسد و نیز مردم او را می بینند ولی نمی شناسند.

274 : با توجه به فراگیری ظلم و فساد در عالم، چرا امام ظهور نمی کند؟

غالب احادیثی که اشاره به عملکرد حضرت مهدی علیه السلام بعد از ظهور دارد به این نحو است که خداوند به توسط حضرت عالم را از عدل و داد پر می کند همان طوری که زمین پر از ظلم شده باشد که این در حقیقت تشبیه است نه شرطیت و علیت، یعنی ظلم و فساد علت ظهور باشد.
به تعبیر دیگر: فساد هدف نیست بلکه آمادگی، هدف است. بر خلاف آنچه برخی تصور می کنند آنچه برای تسریع ظهور مصلح جهانی لازم است، وجود ظلم و فساد در سراسر زمین نیست، بلکه یک آمادگی و تشنگی لازم است البته نمی توان انکار کرد که افزایش ظلم و فساد یکی از علل آمادگی و تشنگی خواهد بود، زیرا هنگامی که مردم جهان ثمره تلخ و شوم تبعیض ها و بی عدالتی ها را بچشند، ناراحت می شوند و در جست و جوی یک طریق اصلاح و یافتن یک مصلح جهانی گام بر می دارند.
در نتیجه، باید گفت: هسته اصلی زمینه برای ظهور، آمادگی و آگاهی از عواقب وضع نابسامان امروز دنیا است، نه اینکه وجود ظلم و فساد هدف اصلی باشد.

27 : چرا امام زمان علیه السلام خود را برای مومنان مورد وثوق ظاهر نمی سازد؟

اولا:
آن حضرت برای هر کس که بخواهد ظاهر شود ناگزیر می بایست برای معرفی خود معجزه ای اظهار نماید تا در صحت ادعاهایش یقین کنند. در این میان عده ای حقه باز و ساحر پیدا می شوند و برای فریب ردم از راه سحر و جادو چنین می کنند و خود را به عنوان امام زمان وانمود می نمایند.
ثانیا:
افراد حیله گر از این موضوع استفاده کرده و ادعای رویت می کردند، ولی به جهت سد این گونه انحرافات، ملاقات در حد گسترده ممنوع شد، گر چه خواصی از افراد در موقعیتهای مناسب و بنابر مصالح کلی و جزئی به ملاقات حضرت شرفیاب می شوند.