فهرست کتاب


موعود شناسی و پاسخ به شبهات

علی اصغر رضوانی‏

236 : آیا خداوند برای امامت حضرت مهدی علیه السلام زمینه سازی کرده است؟

آری، از جمله موضوعاتی که قبل از ولادت امام مهدی علیه السلام اتفاق افتاد که آن را می توان زمینه ساز امامت حضرت مهدی علیه السلام در کودکی دانست ولادت امام جواد و امام هادی علیه السلام است؛ زیرا امام جواد در هشت سالگی یا هفت سالگی و امام هادی در سن شش سالگی به امامت رسیدند. و لذا بعد از آنکه شیعه به امامت این دو امام اعتقاد پیدا نمود این مسأله زمینه ساز اعتقاد به امامت حضرت مهدی علیه السلام و رفع استبعاد از امامت او در سنین پنج سالگی شد.

237 : برای غیبت امام مهدی علیه السلام چه زمینه سازی از جانب امامان انجام گرفت؟

موضوع غیبت امام تجربه جدیدی برای امت بود، تجربه ای که به این مقدار از غیبت هرگز هیچ امتی به چشم خود ندیده بود، لذا امت و جامعه شیعی احتیاج مبرم به زمینه سازی برای ورود به آن داشت. به همین جهت اهل بیت علیهم السلام و حتی رسول خدا صلی الله علیه و آله همگی به طور مکرر به موضوع غیبت کبرا نیز به جهت زمینه سازی و ایجاد انس در بین مردم برای ورود به غیبت کبرا بوده است.

238 : آیا رسول اکرم صلی الله علیه و آله خبر از غیبت امام زمان علیه السلام داده است؟

آری، در بسیاری از روایات به این موضوع اشاره شده است؛ ابن عباس در حدیثی از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل می کند که فرمود: ...و جعل من صلب الحسین ائمة یقومون بأمری و نحفظون وصیتی التاسع منهم قائم اهل بیتی و مهدی امتی اشبه الناس بی فی شمائله و اقواله و افعاله. یظهر بعد غیبة طویلة و حیرة مضلة فیعلن امر الله و یظهر دین الله جل و عز...(686)؛ ...و از صلب حسین امامانی قرار داد که به امر من قیام کرده و وصیت مرا حفظ خواهند نمود. نهمین از آنها قائم اهل بیت من و مهدی امت من است او شبیه ترین مردم به من در شمایل و اقوال و افعال است. بعد از غیبتی طولانی و حیرتی گمراه کننده ظهور خواهد کرد آن گاه امر خدا را اعلان کرده و دین او را ظاهر خواهد نمود....
امام علی علیه السلام نیز از رسول خدا صلی الله علیه و آله روایت کرده که فرمود: ثم یغیب عنهم امامهم ما شاءالله و یکون له غیبتان أحداهما أطول من الاخری...(687)؛ آن گاه امامشان از میان آنها تا هر زمان که خدا خواهد غایب خواهد شد. و برای او دو غیبت مقرر شده که یکی از آن دو از دیگری طولانی تر است....
جابر بن عبدالله انصاری از رسول خدا صلی الله علیه و آله پرسید: وللقائم من ولدک غیبة؟ قال: أی و ربی. ثم قرأ هذه الایة: و لیمحص الله الذین آمنوا و یمحق الکافرین(688)(689)؛ آیا برای قائم از اولاد تو غیبت است؟ فرمود: آری به خدا سوگند. آن گاه این آیه را قرائت نمود: و لیمحص الله الذین آمنوا و یمحق الکافرین.