فهرست کتاب


موعود شناسی و پاسخ به شبهات

علی اصغر رضوانی‏

221 : حدیث سفینه چگونه بر وجود امام زمان علیه السلام دلالت دارد؟

مطابق روایات فریقین پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله از اهل بیت خود به کشتی نوح تعبیر کرده است.
ابن حجر مکی از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل کرده که فرمود: مثل اهل بیتی کسفینة نوح من رکبها نجی(668)؛ همانا مثل اهل بیتم همانند کشتی نوح است هر کس سوار بر آن شود نجات یافته است.
این حدیث به طرق مختلف و تعبیرات گوناگون از رسول خدا صلی الله علیه و آله رسیده است. با تأمل در معنای آن به خوبی استفاده می شود که لازم است در هر زمانی تا روز قیامت امام معصومی از اهل بیت عصمت و طهارت وجود داشته باشد تا برای امت اسلامی امکان داشته باشد که با سوار شدن بر کشتی نجات او از غرق شدن در منجلاب فساد و تباهی نجات یافته و به ساحل نجات و بهشت رضوان رهنمون شوند.

222 : حدیث (عدم خلو زمان از امام قرشی) چگونه بر وجود امام زمان علیه السلام دلالت دارد؟

بخاری و مسلم و دیگران به سندهای خود از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل کرده اند که فرمود: لا یزال هذا الامر فی قریش ما بقی من الناس اثنان(669)؛ این امر خلافت در قریش ثابت است مادامی که دو نفر از مردم باقی باشد.
در این حدیث خبر از واقعیتی خارجی می دهد که واجب است تحقق یابد و وظیفه مسلمین است که خلافت رسول خدا صلی الله علیه و آله را در هر زمان به دست یک نفر شایسته از قریش قرار دهند. مقصود از هذا الامر چیست؟ همان امری است که در آیه اولی الامر به آن اشاره شده است: اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم(670). مطابق بیان فخر رازی و دیگران مقصود از اولی الامر در این آیه معصومین هستند.(671)
پس باید در هر زمانی امام معصومی از قریش باشد مادامی که عمر دنیا به سر نیامده و از مردم روی زمین دو نفر باقی مانده است و او در این زمان غیر از حضرت مهدی علیه السلام نیست.
به بیان دیگر: مقصود از الامر در روایت و آیه، امر زعامت و ولایت و رهبری ظاهری و باطنی و هدایت مطلق مردم به حق و حقیقت است، شخصی که به تمام معنا داری صفات و خصوصیات پیامبر است تا بتواند امر خلافت و جانشینی او را در تمام شؤونات به جز وحی ادامه دهد، چنین شخصی در هر زمان باید موجود باشد و در این زمان کسی جز حضرت مهدی علیه السلام نیست.
ابن حجر عسقلانی می گوید: نماز خواندن عیسی علیه السلام پشت سر مردی از این امت در آخر الزمان و نزدیک به برپایی قیامت دلالت صحیح بر این قول دارد که: زمین هیچ گاه از حجتی که قائم بالله است خالی نخواهد بود.(672)

وجود امام مهدی علیه السلام در احادیث دوازه خلیفه