چهل و شش حدیث قدسی

سید محمد حسن مشکوة

مقدمه

امروزه انسانها چنان گرفتار امور دنیوی و مشکلات زندگی شدند که کمتر به فکر روح و روان خود هستند و کمتر به فکر آخرت و جهان پس از مرگ خود می باشند و این مسئله باعث می شود که فضائل انسانی در جوامع کم رنگ گردد و جامعه رو به سردی و بی روحی بگراید. و انسانها گرفتار پوچی و حیرت و بی هدفی خواهند شد....
و از آنجا که انسان اگر مرشد و واعظی نداشته باشد هلاک خواهد شد، به مصداق هلک من لیس له مرشد یرشده
بنابراین بشر همواره نیاز به مرشد و واعظی دارد که با سخنان کوبنده او را از خواب غفلت بیدار نماید. که از واعظان بزرگ عالم، پیامبران و اولیاء الهی بودند که مردم را دعوت به حق و حقیقت می نمودند.
و خداوند تبارک و تعالی که بیش از همه به آفریده های خود عشق می ورزد، دوست دارد ابناء بشر راه سعادت را طی نمایند و از گمراهی و ظلالت خود را برهانند. بر همین اساس، گاهی خود به میدان آمده و به موعظه بشر پرداخته و از آنجا که مشاهده می نماید آفریده های خود می تواند بعنوان خلیفه روی زمین جائی داشته باشند، ولی چنان گرفتار فساد و تباهی شدند که از حیوانات بشر شدند اولئک کالانعام بل هم اضل با این توصیف، گلایه می نماید.
آنچه در پیش روی دارید در واقع مواعظ خداوند است که هر انسان خسته از دنیا، آن را مطالعه نماید زنگ و گرد و غبار روحش زدوده خواهد شد و جلائی پیدا می کند.
لازم به ذکر است مجموعه گرد آوری شده حاوی 46 حدیث قدسی می باشد و همانطوری که می دانید احادیث در فرهنگ دینی ما به سه قسم تقسیم می شود:
1- احادیث قدسی که از ناحیه حضرت حق صادر شده و نوعاً جنبه موعظه دارد. و فرقش با آیات قرآن این است که در احادیث قدسی جنبه اعجاز وجود ندارد ولی در آیات قرآن جنبه اعجاز وجود دارد و کسی به مثل آن نمی تواند آیه ئی بیآورد.
2- احادیث نبوی که از ناحیه حضرت مکرّم اسلام صادر شده است.
3- احادیث ولوی که از ناحیه ائمه معصومین علیه السّلام صادر شده است.
لازم به ذکر است از حدیث شماره 1 الی، 20 این مجموعه دارای سند در کتب احادیث شیعه می باشد و از حدیث 21 الی 46 اینجانب سندی در کتب شیعه نیافتم جز در یک کتاب که به این عنوان ذکری شده است:
فهذه فائدة جلیله و موعظة بلیغه نقلها امیرالمؤمنین علیه السّلام من لسان موسی بن عمران ای العبریه الی العربیه و هی اربعون سوره منتخبة من التوریة التی کلم الله تعالی بها موسی بن عمران بلا ترجمان و قال فی تفسیر ابی الفضل کانت التوریة الف امر و الف نهی و الف وعد و الف وعید.
ولی چون احادیث، جنبه اخلاقی و موعظه ئی دارند. دقت در سند حدیث چندان ضروری به نظر نمی رسد.
در اینجا لازم است از آقای محمد یوسف ثقفی که در چاپ و نشر این مجموعه تلاش نمودند و نیز از برادران عزیز جناب آقای فانی و آقای امامی که از فضلای حوزه علمیه قم می باشند و در تکمیل این مجموعه همکاری نمودند صمیمانه تشکر نمایم.
به امید صفای روح و روان آدمیان
سالروز میلاد حضرت امیرالمؤمنین علیه السّلام
سید محمد حسن مشکوة
13 رجب 1418

حدیث یکم

علی بن الحسن بن فضایل عن الحسین بن علی بن یوسف عن زکریابن محمد ابی عبداللّه المؤمن عن علی بن ابی نعیم عن ابی حمزه عن احدهما علیه السّلام
قال ان اللّه تعالی یقول:
یابن ادم تطوّلت علیک بثلاثة سترت علیک ما لو علم به اهلک ما واروک و اوسعت علیک فاستقرضت منک لک فلم تقدم خیراً و جعلت لک نظرة عند موتک فی ثلثک فلم تقدم خیراً
ای فرزند سه مرحمت به تو نمودم
1 - پنهان نمودم از تو چیزهایی را که اگر خانواده ات علم به آنها پیدا می کردند، هرگز ترا پنهان نمی نمودند.
2 - به تو وسعت در رزق و روزی دادم. آنگاه از تو قرض خواستم برای خودت، اما تو چیزی پیش نفرستادی.
3 - هنگام مرگ به تو اجازه دادم در ثلث مالت تصرف کنی اما تو چیزی پیش نفرستادی.(1)

حدیث دوم

عن ابی ذرالغفاری رضی اللّه عنه قال، قال النبی صلی اللّه علیه و آله
قال اللّه تبارک و تعالی
یابن ادم ما دعوتنی و رجوتنی اغفرلک علی ما کان فیک و ان اتیتنی بقرار الارض خطیئة اتیتک بقرارها مغفرة ما لم تشرک بی و ان اخطات حتی بلغ خطایاک عنان السماء ثم استغفرتنی غفرت لک.
ای فرزند آدم هر زمان که مرا بخوانی و به من امید داشته باشی تمام آنچه که بر گردن توست می بخشم و اگر به وسعت زمین همراه با نگاه به پیش من آئی، من به وسعت زمین همراه با مغفرت به نزد تو می آیم، مادامی که شرک نورزی. و اگر مرتکب گناه شوی بنحوی که گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار کنی، ترا خواهم بخشید.(2)